| Autor: redakcja1

Obszar upraw zbóż w UE zmalał o 1,8%. Rolnicy zmagają się z trudnościami finansowymi wynikającymi z niskich cen

Wczesne prognozy producentów skupionych w Copa i Cogeca dla UE-28 wskazują na stabilizację produkcji zbóż w 2017 roku, chociaż wyniki zbiorów będą zależeć od pogody.

Obszar upraw zbóż w UE zmalał o 1,8%. Rolnicy zmagają się z trudnościami finansowymi wynikającymi z niskich cen
Zdaniem  Copa i Cogeca produkcja powinna utrzymać się na stabilnym poziomie w tym roku, osiągając granicę 296,6 mln ton, co oznaczałoby zwyżkę o 0,8% w odniesieniu do 2016 r. Producenci jednak ostrożnie podchodzą do tych prognoz, gdyż jest jeszcze zbyt wcześnie by ocenić potencjalne plony. Według FAMMU/FAPA, wiele zależy od pogody w najbliższych miesiącach. Obszar upraw w tym roku zmalał o 1,8%, gdyż rolnicy zmagają się z poważnymi trudnościami finansowymi wynikającymi z niskich cen.
 
W związku z tym, Copa była zadowolona z marcowej wypowiedzi komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana, który ogłosił stworzenie obserwatorium rynku zbóż, roślin oleistych i białkowych, w celu uzupełnienia wiedzy rolników i spółdzielni odnośnie zmian zachodzących na rynku i umożliwić im szybsze reakcje. Rolnicy chcą znać więcej szczegółów na temat funkcjonowania rynków i zwracać więcej uwagi na produkcję wtórną, która pozwala im na zróżnicowanie źródeł dochodów. Jest to niezwykle istotne w momencie, gdy wspólna polityka rolna (WPR) coraz bardziej orientuje się na rynek, a na rynkach występują coraz większe wahania. Nowe obserwatorium rynku powinno zacząć działać przed latem 2017 roku.


Tagi:
źródło: