Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zboża i oleiste podrożały na Matif, w Chicago spore minusy (21.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wczorajszy handel na giełdzie Matif odbywał się pod dyktando wzrostów notowań kukurydzy,...

Wczorajszy handel na giełdzie Matif odbywał się pod dyktando wzrostów notowań kukurydzy, pszenicy i soi, jakie miały miejsce w czasie nocnej sesji (elektronicznej) i na początku sesji parkietowej w Chicago.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Maksima dzienne przypadały ok. godziny 16 naszego czasu.  Była to reakcja na poniedziałkowe dane na temat postępu upraw amerykańskich i pogarszającej się kondycji pszenicy ozimej. Kontrakty najbliższe zamknęły sesję na Matif wzrostem odpowiednio o: 1 euro do 177 euro/t - kukurydza i 2,5 euro do 199,75 euro/t – pszenica i 0,75 euro do 358,25 euro/t – rzepak.

Na giełdzie w Chicago kolejne godziny przyniosły systematyczne spadki notowań zbóż i soi.

 
Kukurydza (lipiec-14) potaniała do końca sesji 0,8% i ustanowiła swoje kolejne 10-tygodniowe minimum, a z technicznego punku widzenia przebiła poziom wsparcia w okolicy 4,8 usd/buszel.

W przypadku lipcowej serii pszenicy dzienny spadek wyniósł 0,6% i doprowadził do najniższego zamknięcia od ponad 5 tygodni. Z technicznego punktu widzenia pszenica od kilku sesji konsoliduje się w okolicy wsparcia na poziomie 6,7 usd/buszel (kwietniowe dołki). Przebicie wspomnianego poziomu w dół otworzy drogę do dalszych przecen.

W tym tygodniu zapowiadane są znaczne opady na terenach upraw amerykańskiej pszenicy ozimej nawiedzonych suszą. Zdaniem wielu obserwatorów jest już za późno na znaczący wzrost plonowania. Sytuacja na europejskim rynku zbóż i rzepaku wygląda bardzo dobrze. Kolejne prognozy zbiorów są lepsze od poprzednich.

 
Inwestorzy „grający na długo” (czyli na wzrosty cen) szukają usilnie powodów dla wyższych notowań.  Jak na razie zapowiadane bardzo słabe zbiory pszenicy w USA, przy dobrych zbiorach na świecie i powtórnie rekordowych zbiorach kukurydzy nie wystarczają. Sytuacja na Ukrainie jest zmienna i niejednoznaczna, a ostatnie wydarzenia zwiększają nieco szanse na utrzymanie integralności terytorialnej kraju. Do negatywnych czynników doszedł ostatnio temat zjawiska pogodowego o zasięgu globalnym o nazwie „El Nino”. Australijscy meteorologowie szacują prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska na 70%. El Nino zwykle znacząco obniża zbiory pszenicy w Australii, wywołuje stosunkowo chłodne i wilgotne lato na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych i zapewnia bardzo dużo deszczu w Ameryce Południowej, co może być korzystne dla uprawy pszenicy w Argentynie i Brazylii.
 
EL Nino, statystycznie biorąc, zwiększa szanse na ponadprzeciętne plonowanie upraw soi. Dotychczasowe prognozy już zakładają rekordowy areał i zbiory soi w USA i globalnie. Stąd też potencjał spadkowy na rynku soi jest jeszcze większy.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy

  W Polsce kukurydzę uprawia się na powierzchni 1,2 mln hektarów z czego około 600 ha to uprawa na ziarno. Do obsiania takiego areału rolnicy maja do wyboru bardzo liczne odmiany z rejestrów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl