| Autor: redakcja1

Rosja: Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą pszenicy licząc na zwyżkę cen

Tempo rosyjskiego eksportu zbóż w tym sezonie jest nieco wolniejsze niż w poprzednim. W okresie od 1 lipca br. do prawie końca listopada br. wywóz zbóż ogółem wyniósł 16,875 mln ton w porównaniu do 17,047 mln ton w analogicznym czasie sezon wcześniej.

Rosja: Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą pszenicy licząc na zwyżkę cen
Eksport zboża

W analizowanym okresie wysyłka pszenicy osiągnęła 13,1 mln ton względem 12,482 mln ton w tym samym okresie sezon wcześniej, a jęczmienia 1,67 mln ton wobec 2,673 mln ton w rozpatrywanym okresie sezonu 2015/2016. Prognozy wywozu zbóż z Rosji w bieżącym sezonie są o 5 mln ton większe niż sezon wcześniej, tj. w wysokości 39 mln ton. Oznacza to, że Rosjanie powinni zintensyfikować sprzedaż na rynki zagraniczne, aby osiągnąć cel zakładany w prognozie.
 
Tymczasem rosyjscy rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą pszenicy wysokiej jakości licząc na zwiększenie się cen, w dodatku rząd kontynuuje skup interwencyjny ziarna. Oba te czynniki wpływają na zwyżki notowań zbóż na wewnętrznym rynku.
 
Do grona najważniejszych importerów rosyjskiej pszenicy należy zaliczyć następujące kraje: Egipt, Turcję, Iran, Bangladesz, Azerbejdżan, Nigerię, Afrykę Południową, Jemen oraz Sudan. Mniejsze ilości rosyjskiej pszenicy trafiają na rynki takich krajów jak: Liban, Izrael, Kenia, Libia, Gruzja, Maroko, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Meksyk.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, w eksporcie rosyjskiego jęczmienia do największych odbiorców należy: Arabia Saudyjska i Iran. Poza tym wśród importerów tego gatunku z Rosji należy wymienić takie kraje jak: Liban, Algieria, Libia i Jordania. Kukurydza jest wysyłana do Iranu, Turcji, Korei Południowej, Japonii i Holandii.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!