| Autor: redakcja1

BGŻ: Ceny pszenicy nadal wysokie w odniesieniu do innych zbóż

Mimo rekordowej produkcji w 2014 r., znacznie przewyższającej wyniki z drugiego najlepszego roku, ceny pszenicy w dalszym ciągu są wysokie w odniesieniu do innych zbóż - zauważają analitycy Banku BGŻ.

BGŻ: Ceny pszenicy nadal wysokie w odniesieniu do innych zbóż

W 2014 r. według szacunków GUS w Polsce zebrano 11,6 mln t pszenicy. Po raz pierwszy produkcja tego zboża przekroczyła w naszym kraju próg 10 mln t i to od razu o 1,6 mln t.

Ceny pszenicy

W przedostatnim tygodniu kwietnia (20-26.04) średnia cena zakupu pszenicy paszowej przez zakłady monitorowane przez MRiRW wynosiła 693 zł/t. W tym samym czasie kukurydza kosztowała 578 zł/t. W związku z tym, pszenica była tańsza o 11 proc. niż przed rokiem, a kukurydza o 18 proc. Ceny pszenicy trzymają się mocno - zboże to potaniało relatywnie niewiele, biorąc pod uwagę rekordowe zbiory w Polsce, w UE i na świecie. Kukurydza potaniała w większym stopniu, z uwagi na wysokie zbiory, ale również zapasy początkowe, na świecie i w UE.

Pszenica paszowa o 20% droższa niż kukurydza

W wyniku czego pszenica paszowa była o 20 proc. droższa niż kukurydza. Gdyby spojrzeć na cały okres od zbiorów kukurydzy w 2014 r. do dnia obecnego, to okazuje się, że ta relacja jest jeszcze bardziej niekorzystna dla kukurydzy, gdyż pszenica kosztowała średnio o 22 proc. droższa. Pewnie w najbliższych tygodniach relacja ta będzie poprawiała się na korzyść kukurydzy. Nie zmieni to już jednak tego, że prawdopodobnie pod zbiory w 2015 r. zasiano w naszym kraju mniej kukurydzy i być może więcej pszenicy.
 

Także w skali globalnej w sezonie 2015/2016 oczekuje się aktualnie większego spadku zbiorów kukurydzy niż pszenicy, przy czym zdaniem Międzynarodowej Rady Zbożowej zniżki te wyniosą odpowiednio 4,3 i 2,2 proc. Na tej podstawie można spodziewać się, że jeżeli sprawdzą się dzisiejsze prognozy zbiorów zbóż na świecie i w UE, stosunek cen pszenicy i kukurydzy w naszym kraju będzie poprawiał się na korzyść tego drugiego gatunku zboża. 

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!