| Autor: redakcja1

Australijskie zbiory pszenicy mogą być rekordowe

Zbiory pszenicy w Australii osiągnęły półmetek i powinny być rekordowe, przez co dotychczasowy rekord światowej produkcji może wzrosnąć o kolejne 4 mln ton.

Australijskie zbiory pszenicy mogą być rekordowe

Rosną i tak już dobre szacunki australijskiej produkcji pszenicy w tym sezonie. Jeszcze kilka tygodni temu deszczowa pogoda wprowadziła niepokój o tempo i jakość pszenicy w Australii. Teraz okazuje się jednak, że wprawdzie regionalnie jest duże zróżnicowanie w zawartości białka, to jednak jakość ziarna i plonowanie jest lesze niż wcześniej sądzono. Zbiory pszenicy zaawansowane są już w 50%, a osiągane plony pozwalają szacować całą produkcję na rekordowe 31-33 mln ton.

 

Poprzedni historyczny rekord produkcji pszenicy w tym kraju miał miejsce w sezonie 2011/12 - z wynikiem 29,9 mln ton.

 

Jak przypomina Andrzej Bąk z e-WGT, listopadowa prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa pokazywała australijską produkcję pszenicy w wysokości 28,3 mln ton - drugi w historii. Stąd też zapewne zobaczymy kolejną korektę w górę i tak już rekordowych zbiorów tego zboża na świecie już w grudniowej prognozie USDA.

 

To już trzeci z kolei sezon z rekordowymi zbiorami pszenicy na świecie (dane USDA):

  • 728,26 mln ton w 2014/15;

  • 733,48 mln ton w 2015/16;

  • listopadowa prognoza USDA: 744,72 mln ton w 2016/17.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!