| Autor: redakcja1

Wyższa prognoza eksportu pszenicy z Francji

Biuro rolne FranceAgriMer skorygowało w górę szacunki francuskiego eksportu pszenicy miękkiej poza Wspólnotę w tym sezonie do 10,6 mln ton z wcześniejszych 10,4 mln ton.

Wyższa prognoza eksportu pszenicy z Francji

Eksport pszenicy z Francji

Jak podaje FAMMU/FAPA, w sezonie 2014/2015 zapotrzebowanie na eksportowaną przez Francję pszenicę zostało wzmocnione przez słabe euro, które działa wspierająco na unijny wywóz, a także przez sprzedaż pszenicy jakości paszowej do Azji. W sezonie 2014/2015 francuska pszenica paszowa i jęczmień stały się atrakcyjne dla azjatyckich producentów pasz gotowych także z uwagi na niskie koszty frachtu oraz zakłócenia w dostawach amerykańskiej kukurydzy do Chin.

 

W okresie od początku tego sezonu do kwietnia br. Francja wywiozła 8,3 mln ton pszenicy miękkiej poza UE, w tym 700 tys. ton skierowane zostało do krajów azjatyckich, w tym głównie do Tajlandii - 400 tys. ton i Bangladeszu - 200 tys. ton.

Zapasy pszenicy

Pomimo korekt w wysokości sprzedaży zagranicznej FranceAgriMer pozostawił bez zmian prognozę zapasów pszenicy miękkiej na koniec sezonu 2014/2015 w wysokości 3,6 mln ton. Korekta eksportu została zrekompensowana poprzez podniesienie prognozy zeszłorocznych zbiorów.

 

W odniesieniu do kukurydzy dokonano zmniejszenia szacunków zapasów końcowych z wcześniejszych 4 mln ton do 3,8 mln ton, z uwagi na podniesiony wywóz wewnątrz ugrupowania. Pomimo zmian rezerwy kukurydzy na koniec tego sezonu przekroczą o 64,5% zanotowany w poprzednim sezonie handlowym.

 

Minimalnie skorygowano także oczekiwany poziom zapasów końcowych jęczmienia z 1,45 mln ton do 1,4 mln ton. Oznacza to zapasy tego gatunku o 33,5% większe niż sezon wcześniej. Korekta ta związana była podniesieniem szacunków sprzedaży jęczmienia poza UE do 3,1 mln ton. W obecnym sezonie handlowym francuski jęczmień podobnie jak pszenica miękka jest chętnie nabywany przez importerów azjatyckich, a zwłaszcza przez Chiny.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!