| Autor: redakcja1

Prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2014/2015

Międzynarodowa Rada Zbożowa pod koniec października 2014 roku skorygowała w górę prognozę globalnych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie – o 1 mln ton do 718 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2014/2015

Zbiory zbóż

Z analiz IGC wynika, iż zwiększeniu ulegnie również zużycie zarówno na cele konsumpcyjne, paszowe, jak i w przerobie przemysłowym. Aktualna prognoza zużycia wynosi 710 mln ton, a zatem jest to więcej o 1 mln ton w odniesieniu do z wrześniowego raportu i o 2% powyżej wyniku z poprzedniego sezonu. Niemniej jednak oczekiwany jest znaczny wzrost zapasów pszenicy w UE, a nawet ich podwojenie. W skali światowej zapasy pszenicy mają osiągnąć poziom najwyższy od czterech sezonów.

Zbiory kukurydzy

Podniesione zostały także szacunki zbiorów kukurydzy w skali globalnej o 6 mln ton do 980 mln ton. Jest to jedynie o 3 mln ton mniej w rekordem z sezonu 2013/2014. Dodatnich korekt dokonano w szacunkach dla USA i UE. Z kolei zmniejszono przewidywania produkcji w Chinach i krajach południowej Ameryki.
 
Światowa podaż kukurydzy będzie bardzo wysoka, przede wszystkim w państwach zaliczanych do grona kluczowych dostawców tego gatunku. Zapasy końcowe zwiększyć się mogą do poziomu najwyższego od sezonu 1987/1988. Rekordowe będzie także zużycie kukurydzy.

Zasiewy pszenicy

IGC podała również, że zasiewy pszenicy na zbiór w sezonie 2015/2016 są mocno zaawansowane, a obszar upraw ma być o 1% większy niż przed rokiem.


Tagi:
źródło: