Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrost cen pszenicy na giełdach (10-14.02.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Matif wzrosły o 1,3% do 196,5...

W tym tygodniu notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Matif wzrosły o 1,3% do 196,5 EUR/tonę – informuje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Natomiast spadek cen odnotowano w odniesieniu do kukurydzy. W najbliższym kontrakcie w skali tygodnia ziarno to potaniało o 1% do 172,5 EUR/tonę.
 
Pszenica umacniała wartość również w kontraktach terminowych na giełdzie w Chicago (CBoT). W najbliższym kontrakcie jej notowania zwiększyły się przez ostatni tydzień o 2,5% do 218,8 USD/tonę. Nieznaczne obniżki cen miały miejsce w przypadku kukurydzy – w kontrakcie marcowym spadek o 0,6% - do 173,4 USD/tonę.
 
Wzrost cen pszenicy jest prawdopodobnie wynika z rosnących obaw o kondycję upraw pszenicy ozimej HRW na amerykańskich równinach spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi odnotowywanymi w niektórych kluczowych rejonach upraw tej klasy pszenicy.
 
Aktualnie największy niepokój budzi niedostateczna wilgotność gleb, która może mieć negatywne skutki dla rozwoju roślin. Drugim czynnikiem mogącym przyczynić się do wzrostu notowań jest nie słabnący popyt ze strony importerów na amerykańską pszenicę. Także Unia w dalszym ciągu utrzymuje relatywnie wysokie tempo sprzedaży pszenicy na rynki zagraniczne. W okresie od lipca 2013 roku do 11 lutego 2014 roku unijny wywóz pszenicy miękkiej osiągnął poziom 18,5 mln ton, a więc był on o 53% wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu handlowego.
 
Ceny kukurydzy utrzymują się na mniej więcej stabilnym poziomie, z niewielkimi tygodniowymi wahaniami. Jest to odzwierciedlenie wysokiej podaży tego gatunku w tym sezonie i to nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych, będących niekwestionowanym liderem w światowej produkcji i w eksporcie kukurydzy, ale i w Europie (UE, Ukraina).
 
Wyraźna poprawa stanu zapasów kukurydzy w skali globalnej jest niezwykle ważnym czynnikiem, który będzie nie tylko wpływał na stabilizację cen, ale także łagodził ewentualne ich zwyżki w kolejnym sezonie – zaznacza FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl