| Autor: redakcja1

Wzrost cen pszenicy na giełdach (10-14.02.2014)

W tym tygodniu notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Matif wzrosły o 1,3% do 196,5 EUR/tonę – informuje FAMMU/FAPA.

Wzrost cen pszenicy na giełdach (10-14.02.2014)
Natomiast spadek cen odnotowano w odniesieniu do kukurydzy. W najbliższym kontrakcie w skali tygodnia ziarno to potaniało o 1% do 172,5 EUR/tonę.
 
Pszenica umacniała wartość również w kontraktach terminowych na giełdzie w Chicago (CBoT). W najbliższym kontrakcie jej notowania zwiększyły się przez ostatni tydzień o 2,5% do 218,8 USD/tonę. Nieznaczne obniżki cen miały miejsce w przypadku kukurydzy – w kontrakcie marcowym spadek o 0,6% - do 173,4 USD/tonę.
 
Wzrost cen pszenicy jest prawdopodobnie wynika z rosnących obaw o kondycję upraw pszenicy ozimej HRW na amerykańskich równinach spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi odnotowywanymi w niektórych kluczowych rejonach upraw tej klasy pszenicy.
 
Aktualnie największy niepokój budzi niedostateczna wilgotność gleb, która może mieć negatywne skutki dla rozwoju roślin. Drugim czynnikiem mogącym przyczynić się do wzrostu notowań jest nie słabnący popyt ze strony importerów na amerykańską pszenicę. Także Unia w dalszym ciągu utrzymuje relatywnie wysokie tempo sprzedaży pszenicy na rynki zagraniczne. W okresie od lipca 2013 roku do 11 lutego 2014 roku unijny wywóz pszenicy miękkiej osiągnął poziom 18,5 mln ton, a więc był on o 53% wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu handlowego.
 
Ceny kukurydzy utrzymują się na mniej więcej stabilnym poziomie, z niewielkimi tygodniowymi wahaniami. Jest to odzwierciedlenie wysokiej podaży tego gatunku w tym sezonie i to nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych, będących niekwestionowanym liderem w światowej produkcji i w eksporcie kukurydzy, ale i w Europie (UE, Ukraina).
 
Wyraźna poprawa stanu zapasów kukurydzy w skali globalnej jest niezwykle ważnym czynnikiem, który będzie nie tylko wpływał na stabilizację cen, ale także łagodził ewentualne ich zwyżki w kolejnym sezonie – zaznacza FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!