| Autor: redakcja1

Światowe zapasy pszenicy wzrosną po raz piąty z rzędu?

Od marca br. pojawiają się kolejne prognozy odnoszące się do sytuacji popytowo-podażowej w nadchodzącym sezonie 2017/18. W dniu 6 kwietnia br. swoje pierwsze przewidywania przedstawiła Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa - FAO. W 2017 r. zakłada ona niewielki spadek światowej produkcji zbóż - o 0,7% r/r do 2 092,8 mln t (bez ryżu).

Światowe zapasy pszenicy wzrosną po raz piąty z rzędu?

Zapasy pszenicy na świecie

W przypadku pszenicy prognozowana obniżka jest głębsza - prawie 3-proc. do 739,9 mln t. Niemniej jednocześnie FAO oczekuje zmniejszenia zużycia tego zboża w sezonie 2017/18 - o 0,4% do 734,7 mln t. Tym samym zapasy na koniec przyszłego sezonu mogą wzrosnąć po raz piąty z rzędu, sięgając 246,5 mln t. Byłby to poziom o 6 mln t wyższy od szacowanego na koniec bieżącego sezonu.

Jak wskazuje Marta Skrzypczyk, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, w takiej sytuacji wskaźnik zapasy do zużycia wyniósłby, podobnie jak w bieżącym sezonie, 32,7%, czyli znacznie wyżej niż we wcześniejszych dziesięciu sezonach. Wskazywałoby to, że globalny bilans popytowo-podażowy będzie równie komfortowy, co w sezonie 2016/17.

Są to jednak bardzo wczesne przewidywania, które w kolejnych miesiącach mogą ulec dużym zmianom. W poprzednich latach kwietniowe prognozy zbiorów były przeciętnie o 5% niższe/wyższe od ostatecznego wyniku.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!