| Autor: redakcja1

Wzrost zbiorów zbóż w 2017 roku

Jak wynika z prognoz Strategie Grains, w 2017 r. unijna produkcja zbóż zwiększy się o 4% do 306,6 mln ton.

Wzrost zbiorów zbóż w 2017 roku
Zdaniem francuskich analityków, Unia odnotuje przede wszystkim wzrost produkcji pszenicy miękkiej do 145 mln ton z tegorocznego poziomu 135,9 mln ton. Na zwyżkę zbiorów wpłynie przede wszystkim poprawa plonowania. Największy wzrost produkcji pszenicy zwyczajnej jest prognozowany dla Francji, która odnotowała nieurodzaj w tym sezonie. Poza tym lepsze zbiory są przewidywane w Niemczech, w Polsce, krajach bałtyckich i w Skandynawii.
 
Przewiduje się również zwiększenie produkcji jęczmienia w UE o 2% do 60,9 mln ton, tj. o 2% w stosunku do tegorocznego wyniku. Dotyczyć to będzie głównie Francji, krajów Beneluksu oraz krajów bałtyckich. Z kolei spadek zbiorów tego gatunku jest spodziewany w takich krajach jak: Hiszpania, Dania, Węgry, Republika Czech, Słowacja, Rumunia oraz Bułgaria.
 
Prognozy dla kukurydzy także wskazują na 2% zwiększenie unijnej produkcji w ujęciu rok do roku, ze względu na przewidywaną poprawę plonowania. Według FAMMU/FAPA, przyszłoroczne zbiory w UE mają osiągnąć 60,9 mln ton, czyli o 2% więcej niż rok wcześniej. Lepsze wyniki produkcji kukurydzy mają być przede wszystkim udziałem następujących krajów: Francji, krajów Beneluksu, Portugalii, Polski, Rumunii i Bułgarii. Natomiast spadek zbiorów mają odnotować takie państwa jak: Węgry, Czechy, Słowacja oraz Chorwacja.
 
Zbiory durum są szacowane na 8,7 mln ton, co oznacza ich 9% spadek. Jest on spodziewany zwłaszcza we Włoszech oraz w Grecji.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!