| Autor: mikolaj

Wzrostowy tydzień na giełdowym rynku pszenicy (17.02.2014)

Notowania kontrakty futures na marcowe serie pszenicy podrożały w skali tygodnia odpowiednio o blisko 4% na giełdzie w Chicago i o 2% na giełdzie Matif.

Wzrostowy tydzień na giełdowym rynku pszenicy (17.02.2014)

W ubiegły poniedziałek ukazał się lutowy raport USDA z najnowszym bilansem na światowym i amerykańskim rynku zbóż. Kolejny już raz dokonano cięcia prognoz zapasów końcowych kukurydzy w Stanach Zjednoczonych, tym razem o blisko 4 mln ton za sprawą wyższego eksportu.

Cięcia zapasów końcowych dotyczyły też amerykańskiej pszenicy i w tym przypadku powód był ten sam – czyli wzrost prognoz eksportowych na ten sezon. Uczestnicy rynku, zwłaszcza grupa inwestorów finansowych, dostali pretekst do zamykania krótkich pozycji w pszenicy i kukurydzy.  O ile spekulanci zajmują jeszcze na CBoT (dane za ostatni tydzień) pozycję krótką netto na poziomie 43 225 kontraktów (po spadku tygodniowym 9 738 kontraktów) o tyle w przypadku amerykańskiej kukurydzy inwestorzy finansowi kupili w ostatnim tygodniu 39 654 kontraktów terminowych, odwracając swoją pozycję krótką netto (gra na spadki) na pozycję długą netto w kukurydzy w wysokości 34 340 kontraktów. Ostatni raz inwestorzy finansowi grali na wzrosty cen kukurydzy na giełdzie w Chicago w czerwcu 2013 roku. Wygląda na to, że to czynniki techniczne wynikające z analizy wykresów odpowiadają za ostatnie wzrosty na giełdowym rynku zbóż. Podaż globalna pszenicy i kukurydzy jest bardzo duża po rekordowych zbiorach. Wczesne prognozy na tegoroczne zbiory też są dobre i jest duża szansa na kolejny udany sezon. Stąd też, jeśli nie wystąpią na dużych obszarach jakieś klęski żywiołowe, bardziej prawdopodobny jest powrót do niskich cen zbóż niż jakieś radykalne wzrosty.

Zmiany notowań  w ubiegłym tygodniu (najbliższa seria futures – zamknięcie z 7-02 do 14-02-2014):

  • Pszenica Matif: +1,9% (+3,75 euro/t);
  • Kukurydza Matif: -1,15% (-2,0 euro/t);
  • Pszenica CBoT: +3,6% (+7,7 usd/t);
  • Kukurydza CBoT: +0,2% (+0,4 usd/t).
Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!