| Autor: mikolaj

Wzrosty na giełdowy rynek zbóż (12.03.2014)

Szczególnie mocno drożała wczoraj pszenica na giełdzie w Chicago. Seria marcowa poszybowała w górę o blisko 3%, ustanawiając nowe 4-miesięczne maksimum notowań tej serii. We wtorek na wartości zyskiwały tez pozostałe kontrakty zbożowe. Kukurydza amerykańska umocniła się o ponad 1%, po dwudniowej korekcie w dół. Pszenica na Matif - seria majowa wzrosła o 3,25 euro/t (+1,6%) do poziomu 210,25 euro/t - najwyższego od maja ubiegłego roku.

Wzrosty na giełdowy rynek zbóż (12.03.2014)

W dalszym ciągu to spekulacyjne zakupy kontraktów futures na giełdzie w Chicago windują rynek zbóż na kolejne maksima. Na rynek zbóż napływają inwestorzy, którzy zwykle inwestują gdzie indziej (np. na rynku akcji). Sprzyja temu napięta sytuacja na Ukrainie i możliwość wprowadzenia sankcji gospodarczych przeciwko Rosji.

Za wyższymi cenami amerykańskiej pszenicy przemawiają też inne argumenty. Zły stan upraw pszenicy ozimej, ze względu na szczególnie mroźną zimę, ale także z uwagi na panującą na wielu obszarach suszę, budzi obawy rynku o tegoroczne plony. Przypomnieć należy, że ubiegłoroczne zbiory pszenicy w USA były bardzo słabe, mimo że rekordowe na świecie. Stąd zapasy końcowe pszenicy w USA w sezonie 2013/14 będą najniższe od 3 sezonów i powinny wynieść 15,19 mln ton, podczas gdy w poprzednich dwóch sezonach było to 19,5 i 20,2 mln ton (raport USDA z marca). Pszenica amerykańska nie może jednak drożeć w sposób nadmierny, ponieważ wpłynie to na ograniczenie wysyłek eksportowych (poprawa bilansu) i dodatkowo powinien uaktywnić się import np. z Kanady, gdzie zbiory były rekordowe.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania zbóż z wtorku 11-03-2014:

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica maj 14 – podrożała we wtorek o 1,6% (+3,25 euro/t) i kosztowała na zamknięciu sesji 210,25 euro/t.

Jest to najwyższa cena zamknięcia tej serii od maja 2013 roku.

29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!