| Autor: redakcja1

Krajowe zużycie paszowe zbóż zwiększy się do 17,5 mln ton

Szacuje się, że do wyższego popytu wewnętrznego na zboża w sezonie 2015/2016 przyczyni się głownie większa niż rok wcześniej produkcja żywca drobiowego i mleka - podaje Agencja Rynku Rolnego.

Krajowe zużycie paszowe zbóż zwiększy się do 17,5 mln ton

Zużycie zbóż w Polsce

Dlatego też paszowe zużycie zbóż może się zwiększyć do 17,5 mln ton, o blisko 4% w odniesieniu do sezonu 2014/2015. Prognozuje się spadek zużycia zbóż na cele konsumpcyjne i przemysłowe. Wykorzystanie ziarna do siewu może utrzymać się w granicy zbliżonej do poprzedniego sezonu. W sumie krajowy popyt na zboże w sezonie 2015/2016 prawdopodobnie zwiększy się o 1% do 27,5 mln ton w odniesieniu do poprzedniego sezonu.
 
Z uwagi na zwiększony eksport zbóż z Polski w sezonie 2014/2015, któremu sprzyjała dobra jakość krajowego ziarna oraz konkurencyjne ceny, zapasy zbóż na początku tego sezonu ukształtowały się w granicy znacznie mniejszej niż przed rokiem. Tym samym zasoby zbóż w bieżącym sezonie będą niższe niż w poprzednim.
 
Biorąc pod uwagę mniejsze niż w 2014 r. zbiory i oczekiwany wzrost zużycia szacuje się, że zapasy zbóż w Polsce na koniec sezonu 2015/2016, pomimo oczekiwanego spadku wywozu, mogą być mniejsze od zapasów na początku sezonu.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!