| Autor: redakcja1

Spowolnione zasiewy zbóż jarych na Ukrainie

Do dnia 24 marca 2015 roku ukraińscy rolnicy obsiali zbożami jarymi obszar 744 tys. ha na zbiór w 2015 roku, co stanowi jedną trzecią areału przeznaczonego w zamierzeniach do obsiania. Dla porównania w tym samym czasie rok wcześniej powierzchnia upraw jarych wynosiła 1,4 mln ha – podaje FAMMU/FAPA.

Spowolnione zasiewy zbóż jarych na Ukrainie

Zasiewy zbóż jarych

Jak wynika z prognoz ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa, tegoroczny areał zbóż jarych może mieć 7,6 mln ha, a zatem będzie podobnej wysokości co w poprzednim roku. Analitycy oczekują jednak obniżenia się zbiorów do 53 mln ton w stosunku do rekordowych 59,2 mln ton w 2014 roku. Powodem jest oczekiwane pogorszenie plonowania.

Zbiory pszenicy i kukurydzy

Tegoroczna ukraińska produkcja pszenicy i kukurydzy będzie najprawdopodobniej mniejsza niż w zeszłym roku, głównie z powodu niekorzystnych warunków pogodowych jesienią i mniejszej powierzchni upraw – uważają analitycy UkrAgroConsult. Tegoroczna produkcja pszenicy może wynieść 20,36 mln ton w stosunku do 22,5 mln ton w 2014 roku. Niższe niż rok temu mają być także zbiory kukurydzy w ilości 23 mln ton w odniesieniu do 25,9 mln ton w 2014 roku.

Dobra kondycja upraw

UkrAgroConsult wysoko ocenia stan upraw pszenicy ozimej – 85% zasiewów tego gatunku jest w dobrej lub zadowalającej kondycji. Niemniej jednak wynik ten jest gorszy niż przed rokiem, kiedy odsetek ten wynosił aż 93,4%. Wczesna wiosna, stopniowy wzrost temperatury, jak i również wystarczające nawilgocenie gleb będą przyczyniać się do dalszej poprawy stanu upraw.

Gorsze plonowanie pszenicy i kukurydzy

Plonowanie pszenicy w tym roku może się pogorszyć z uwagi na spadek zużycia nawozów mineralnych. Z kolei w stosunku do kukurydzy na zniżkę produkcji wpływ będzie miała głównie obniżka areału o 10% do 4,4 mln ha.

 

Ponadto nasiona kukurydzy będą gorszej jakości, co może przełożyć się na plonowanie. Ich import jest o 41% niższy w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem, co jest potwierdzeniem przypuszczeń, że producenci będą w tegorocznych siewach wykorzystywać w większym stopniu nasiona z krajowej produkcji.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!