| Autor: redakcja1

Argentyna: Kukurydza ucierpi z powodu suszy

W niektórych rejonach Argentyny dotkliwa susza przyczynia się do pogorszenia plonowania. Dzieje się tak pomimo zjawiska El Nino, które raczej przekłada się na obfite opady deszczu w krajach Ameryki Południowej o tej porze roku - podaje FAMMU/FAPA.

Argentyna: Kukurydza ucierpi z powodu suszy

Uprawy kukurydzy w Argentynie

Brak opadów i wysokie temperatury w północno-wschodniej części prowincji Buenos Aires, powodują obawy o wyniki tegorocznych zbiorów kukurydzy. Analitycy z giełdy zbożowej w Rosario są zaskoczeni występowaniem tak suchej i upalnej pogody w tym regionie.
 
El Nino powoduje zwiększenie temperatury powierzchni oceanu we wschodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego, a ma to miejsce co kilka lat, powodując obfite opady a nawet powodzie w Ameryce Południowej i upały w Azji oraz wschodniej Afryce. Tym razem jednak wystąpiła pogodowa anomalia.
 
Niemniej jednak dwa tygodnie temu giełda zbożowa w Buenos Aires oceniała zbiory kukurydzy w sezonie 2015/2016 na 23,8 mln ton w stosunku do 20,2 mln ton w poprzednim sezonie, z uwagi na wyższy obszar upraw i lepsze plonowanie. Niewykluczone, że teraz dojdzie do spadku przewidywań.
 
Analitycy szacują, że areały dotknięte suszą stanowią 8% całej powierzchni przeznaczonej pod uprawy rolnicze w kraju. Kondycja zagrożonych plantacji nie jest najlepsza, ale pojawienie się deszczu mogłoby je uratować przed większymi stratami. Argentyńskie służby meteorologiczne nie zapowiadają deszczy w tym problematycznym regionie w tym tygodniu. Temperatury nadal są wysokie i dochodzą do 33 st. C.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!