| Autor: redakcja1

Australia: Produkcja pszenicy będzie najwyższa od 5 lat

Australia może odnotować największy poziom produkcji pszenicy od pięciu lat. Prognozowane zbiory wynoszą nawet 28 mln ton, co oznacza rekord – podaje FAMMU/FAPA.

Australia: Produkcja pszenicy będzie najwyższa od 5 lat

Zbiory pszenicy w Australii

Szacunki te zostały opracowane na podstawie badań sondażowych przeprowadzonych przez agencję Reutera. Przewidywania USDA z września br. są w podobnej wysokości i wynoszą 27,5 mln ton. Ocena eksportu w sezonie 2016/2017 wynosi 19,5 mln ton w stosunku do 16 mln ton w zeszłym sezonie handlowym.
 
Wysokie zbiory pszenicy na kontynencie australijskim oznaczają wzrost presji podażowej pszenicy w skali światowej. Australia znajduje się na czwartej pozycji w gronie globalnych dostawców tego gatunku. Do czołowych rynków zbytu zaopatrywanych przez nią zaliczają się kraje południowej Azji, w tym Indonezja i Indie.
 
Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Reuters na grupie 10 analityków, handlowców i brokerów wahały się w przedziale od 26,7 mln ton do 31 mln ton. Mediana wyniosła 28 mln ton. Byłby to najlepszy wynik od sezonu 2011/2012, kiedy to zebrano 29,6 mln ton. W 2015 roku produkcja pszenicy wyniosła 24,19 mln ton.


Tagi:
źródło: