| Autor: redakcja1

Zbiory zbóż w Rosji mogą nie być tak dobre, jak oczekiwano

Ze względu na brak opadów i suchą pogody w wielu regionach Rosji, Sovecon zmniejszył wcześniejszą prognozę zbiorów zbóż z 129,1 mln do 127,2 mln ton, a pszenicy z 83,4 mln do 82,6 mln ton.

Zbiory zbóż w Rosji mogą nie być tak dobre, jak oczekiwano
Sovecon koryguje swoje oczekiwania pod wpływem negatywnych warunków pogodowych. Według analityków ilość opadów w drugiej połowie maja w niektórych częściach europejskiej Rosji okazała się niższa niż wieloletnia średnia, a w regionie Wołgi i części południowych regionów rezerwy wilgoci również pozostają poniżej średniej.
 
Inni analitycy pozostawiają na razie swoje prognozy zbiorów na niezmienionym poziomie.
 
Szef centrum analitycznego Rusagrotrans, Igor Pavensky, potwierdza, że w regionie Wołgi brakuje opadów, z wyjątkiem regionu Wołgogradu i regionu Orenburg, a suche warunki pogodowe panują też na terytorium Stawropolu. Analityk zauważa jednak, że pszenica ozima na południu już się uformowała i w znacznym stopniu nie powinno to wpłynąć na wydajność. Rusagrotrans oczekuje zbiorów zbóż w 2019 r. Na poziomie 126 mln ton, w tym pszenicy - 80,8 mln ton.
 
Dyrektor „Prozerna” Vladimir Petrichenko twierdzi że nie zamierza obniżać prognozy zbiorów. Obecnie firma szacuje zbiory zbóż w 2019 r. na 130,8 mln ton, a pszenicy na 82,3 mln ton.
 
Także Instytut Badań Rynku Rolnego (IKAR) utrzymuje dotychczasową prognozę zbiorów zbóż w Rosji w 2019 r. na poziomie 126,7 mln ton, w tym 81 mln ton pszenicy. Według IKAR ryzyko braku opadów i suchej pogody w wielu regionach zostało uwzględnione w ocenie z wyprzedzeniem.
 
Dla przypomnienia, w 2018 roku Rosja wyprodukowała 71,7 mln ton pszenicy, a rekord z 2017 roku to: 85,2 mln ton (dane USDA). W tym roku USDA oczekuje zbiorów na poziomie 77 mln ton, a IGC 77,1 mln ton.
 
Rosja jest drugim po UE producentem, ale pierwszym eksporterem pszenicy na świecie, stąd sytuacja w tym kraju ma olbrzymie znaczenie dla kształtowania światowych cen tego zboża.


Tagi:
źródło: