Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zboża na Matif zamknęły sesję na lekkich minusach. Analogiczne kontrakty w Chicago poprawiły poniedziałkowe maksima (5.02.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jeszcze późnym popołudniem zarówno w Chicago, jak i w Paryżu pszenica i kukurydza traciły...

Jeszcze późnym popołudniem zarówno w Chicago, jak i w Paryżu pszenica i kukurydza traciły na wartości po skokowym poniedziałkowym wzroście.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ostatecznie sesja na Matif zamknęła się spadkiem notowań obu kontraktów. Na giełdzie w Chicago po niskim otwarciu ceny zbóż zaczęły ponownie rosnąć. Oliwy do ognia dolało wystrzelenie pocisku balistycznego przez Rosjan (w ramach ćwiczeń oczywiście). W Chicago notowania pszenicy podskoczyły na zamknięciu do poziomu poniedziałkowego maksimum, a ceny kukurydzy nawet to maksimum przebiły.  Dzienne wzrosty w cenach zamknięcia sięgnęły dla marcowych kontraktów 2,7%-kukurydza i 2,1%-pszenica. Rosyjska inwazja na Krym stanowi zagrożenie dla żeglugi regularnej i eksportu zboża.  Wojna na Krymie to nie jedyna przyczyna wzrostów amerykańskich kontraktów.  Cały czas rynek śledzi także informacje o kondycji amerykańskiej pszenicy ozimej. A ta nie jest dobra, mimo że lepsza niż rok wcześniej.

Obecna sytuacja jest bardzo niestabilna, co wpływać będzie na dużą zmienność notowań futures, w zależności od najnowszych doniesień z regionu Morza Czarnego. Wydaje się prawie wykluczone, że Zachód zaryzykuje interwencję wojskową w regionie. Równie mało prawdopodobne jest, że Putin wycofa swoje wojska z Krymu.  Co w tej sytuacji zrobi Zachód i jakie sankcje zastosuje wobec Rosji? Cały czas otwarta jest sprawa poszerzenia interwencji wojsk rosyjskich o kolejne regiony wschodniej i południowej Ukrainy (pod pretekstem obrony obywateli rosyjskich) a tym samym ryzyko konfrontacji zbrojnej.  Biorąc to wszystko pod uwagę trudno się dziwić, że inwestorzy finansowi grają na dalsze zwyżki cen kukurydzy i odwracają swoją krótką pozycję w pszenicy na giełdzie w Chicago.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania zbóż z wtorku 4-03-2014:

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica marzec 14 – potaniała we wtorek 10,25 eur/t (w poniedziałek wzrosła 7,25 euro/t) i kosztowała na zamknięciu sesji 207,25 eur/t. Maksimum poniedziałkowe sięgnęło 210,5 euro/t.

29-go stycznia seria ta ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 190 euro/t (cena zamknięcia).

4-go grudnia kontrakt marcowy notowany był najwyżej od połowy maja 2013 roku - na poziomie 209,75 euro/t.

Ubiegłoroczne minima serii marcowej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl