| Autor: redakcja11

Egipt rezygnuje z programu "zero tolernacji" dla sporysza

Egipski minister rolnictwa poinformował o zezwoleniu na import ziarna pszenicy ze śladową ilością sporysza (dopuszczalny limit zanieczyszczenia 0,05%).

Egipt rezygnuje z programu

Jak informuje FAMMU/FAPA, do publicznej wiadomości podano fakt dokonania zmiany na najwyższym stanowisku w służbach fitosanitarnych. Poprzedni przewodniczący Saad Moussa prowadził politykę „zerowej tolerancji” dla sporysza w sprowadzanej pszenicy. W ostatnią niedzielę jego funkcję przejął Ibrahim Ahmed Imbabi.

Stanowisko poprzednich władz służb fitosanitarnych było w sprzeczności z polityką prowadzoną przez ministrów rolnictwa i ds. zaopatrzenia. Doprowadziło to do odrzucenia kilku partii towaru, co w konsekwencji przełożyło się na sporą dozę nieufności ze strony dostawców pomimo zapewnień składanych przez resort rolnictwa i ministra ds. zaopatrzenia, któremu podlega GASC.

Według wielu handlowców, zagwarantowanie zerowej ilości sporysza w ziarnie jest niemożliwe. Z obawy przed ewentualnością zakwestionowania dostarczanego zboża ze względu na możliwe stwierdzenie znikomych ilości sporysza firmy handlowe wstrzymywały się ze składaniem ofert w przetargach GASC do chwili ostatecznego wyjaśnienia niejasności co do rzeczywistego stanowiska władz Egiptu w tej sprawie. W ocenie FAMMU/FAPA, teraz wydaje się, że przeszkody w eksporcie na egipski rynek zostały definitywne usunięte.


 Tagi:
źródło: