| Autor: redakcja1

Indeks cen żywności FAO obniżył się w lipcu drugi miesiąc z rzędu

Światowy wskaźnik cen żywności ustalany przez analityków FAO, spadł w lipcu do poziomu 123 pkt. Oznacza to spadek o 1,2% w stosunku do czerwca i 3,7% w porównaniu z majem, kiedy to analizowany wskaźnik zaliczył swój 10-letni szczyt. Nadal jednak światowe ceny żywności były wyższe w lipcu aż o 31% w porównaniu z lipcem 2020.

Indeks cen żywności FAO obniżył się w lipcu drugi miesiąc z rzędu
Lipcowy spadek dotyczył cen zbóż, olejów roślinnych i przetworów mlecznych. W tym czasie nadal rosły światowe ceny cukru i mięsa.
 
Średnia wartość wskaźnika cen zbóż wyniosła w lipcu 162,2 pkt, czyli o 3% mniej niż w czerwcu. O spadku wskaźnika zdecydowały niższe ceny kukurydzy (-6%) i innych zbóż paszowych w obliczu zwolnienia popytu importowego. Wyjątkiem były ceny pszenicy, które wzrosły w lipcu o 1,8% w wyniku suszy i obaw o stan upraw jarych w Ameryce Północnej.
 
Średnia wartość wskaźnika cen olejów roślinnych spadła w lipcu o 1,4%. Pomimo wzrostu cen oleju palmowego, wskaźnik cen oleju roślinnego FAO osiągnął najniższy poziom od pięciu miesięcy, ponieważ oleje sojowe, rzepakowe i słonecznikowe spadły. Niższy mandat na mieszanie biodiesla w Argentynie wywarł presję na ceny oleju sojowego, podczas gdy na ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego wpłynęły zapowiedzi rekordowej podaży na sezonie 2021-22.
 
Indeks cen produktów mleczarskich w lipcu spadł o 2,8%, w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Nadal światowe ceny tych produktów są wyższe o blisko 15% niż rok temu.
 
Indeks cen mięsa wzrósł w lipcu tylko minimalnie. Wskaźnik zwiększył się w wyniku wzrostu popytu na import mięsa drobiowego w Azji Wschodniej i ograniczonej ekspansji produkcji w niektórych regionach. W tym samym czasie ceny mięsa wieprzowego spadły po spadku chińskiego importu, pomimo ograniczonych dostaw z Niemiec (szerzy się tam ASF).
 
Indeks cen cukru wzrósł w lipcu o 1,7% w porównaniu z czerwcem. Ceny rosły, ponieważ malały prognozy produkcji trzciny cukrowej w Brazylii, a dodatkowo wysokie ceny ropy sprzyjały większej produkcji bioetanolu. Większym miesięcznym wzrostom cen zapobiegły dobre perspektywy produkcji w Indiach oraz osłabienie reala brazylijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego.


Tagi:
źródło: