| Autor: redakcja1

Sprzeciw dla promocji GMO w Afryce

Komitet ds. Rozwoju Parlamentu Europejskiego wezwał w niewiążącym raporcie członków państw G8, tj. Francja, Włochy, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, USA oraz zawieszona Rosja do odstąpienia od promowania upraw GMO w Afryce - podaje FAMMU/FAPA.

Sprzeciw dla promocji GMO w Afryce

GMO w Afryce

Raport przygotowany przez niemiecką europosłankę Marię Hausbach jest przeciwny promocji GMO, które uderzą w małe gospodarstwa rodzinne poprzez prawo patentowe do nasion zmodyfikowanych genetycznie i może prowadzić do grabieży gruntów. Zaleca się z kolei promocję metod agroekologicznych w krajach rozwijających się oraz wsparcie intelektualne dla rozwoju nasiennictwa dla lokalnych odmian oraz nasion pozyskiwanych we własnym gospodarstwie.

W 2015 roku rośliny GMO w Afryce były uprawiane jedynie w Burkina Faso - bawełna, Sudan - bawełna oraz RPA - kukurydza, soja, bawełna, przy czym w 8 krajach prowadzono uprawy doświadczalne.

Rezolucja jest mocno krytyczna względem Nowej Koalicji G8 dla bezpieczeństwa Żywnościowego i Żywienia w Afryce (NAFSN) z 2012 roku mającym na celu podjęcie publiczno-prywatne inicjatyw w Afryce w sektorze rolniczym, gdyż podobna rezolucja z lat 70 w Azji była niesprzyjająca dla środowiska naturalnego jak i społecznego.Tagi:
źródło: