| Autor: redakcja1

Publikowany przez FAO indeks cen żywności odnotował we wrześniu dalszy wzrost

Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły we wrześniu i był to czwarty z rzędu wzrost miesięczny tego wskaźnika. Wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen zbóż, olejów roślinnych i w mniejszym stopniu artykułów mlecznych.

Publikowany przez FAO indeks cen żywności odnotował we wrześniu dalszy wzrost
Indeks cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął we wrześniu wynik 97,9 pkt, czyli był o 2,1% wyższy niż w sierpniu i 5% wyższy niż przed rokiem.
 
Tym razem rosła większość subindeksów (z wyjątkiem cen mięsa i cukru) składających się na indeks cen żywności.
 
Indeks cen zbóż wzrósł we wrześniu o 5,1% w porównaniu z sierpniem i o 13,6% powyżej wartości sprzed roku.
 
Wyższe notowania cen pszenicy doprowadziły do ​​wzrostu, pobudzone przez ożywioną aktywność handlową w obliczu obaw o perspektywy produkcji na półkuli południowej, a także suche warunki wpływające na zasiew pszenicy ozimej w całej Europie. Międzynarodowe ceny kukurydzy również odnotowały znaczny wzrost, w odpowiedzi na cięcia perspektyw produkcji, zwłaszcza w UE, oraz oczekiwanie na znaczny spadek dostaw w Stanach Zjednoczonych.
 
Indeks cen olejów roślinnych wzrósł o 6,0% miesiąc do miesiąca, głównie dzięki rosnącym notowaniom oleju palmowego, słonecznikowego i sojowego, osiągając 8-miesięczny rekord.
 
Indeks cen produktów mlecznych wynosił średnio 102,2 punktu we wrześniu, prawie bez zmian od sierpnia i wzrósł o 2,5 punktu (2,5 procent) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
 
Indeks cen mięsa wynosił średnio 91,6 punktu we wrześniu i nieznacznie spadł (0,9%) od sierpnia, kontynuując ogólny trend spadkowy obserwowany od stycznia tego roku. W ujęciu rok do roku indeks spadł o 9,5 punktu (9,4 procent) w stosunku do wartości w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. We wrześniu notowania wieprzowiny spadły, częściowo pod wpływem decyzji Chin o nałożeniu zakazu importu z Niemiec po wykryciu afrykańskiego pomoru świń. Ceny mięsa owiec spadły z powodu wysokich sezonowych dostaw z Australii. Z kolei notowania na mięso drobiowe wzrosły, czemu sprzyjało szybkie tempo sprzedaży międzynarodowej i ograniczone dostawy eksportowe z Brazylii. Ceny mięsa wołowego pozostały stabilne, ponieważ wzrost notowań produktów brazylijskich został prawie zrównoważony spadkiem cen z Australi.
 
Indeks cen cukru wynosił średnio 79,0 punktów we wrześniu, o 2,1 punktu (2,6 procent) mniej niż w sierpniu. Spadek międzynarodowych cen cukru był głównie reakcją na oczekiwania co do nadwyżki światowej produkcji cukru na nowy sezon 2020/2021.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!