| Autor: redakcja1

Pyłki genetycznie modyfikowanej kukurydzy bezpieczne dla zdrowia

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport dotyczący wpływu pyłków genetycznie modyfikowanej kukurydzy na zdrowie. W dokumencie stwierdzono, iż są one równie bezpieczne jak pyłki pochodzące od kukurydzy niemodyfikowanej.

Pyłki genetycznie modyfikowanej kukurydzy bezpieczne dla zdrowia
Zdaniem ekspertów EFSA, znajdująca się w produktach żywieniowych modyfikowana genetycznie kukurydza MON 810 nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i producenci żywności mogą go skutecznie stosować w produkcji.
 
Raport został sporządzony na wniosek amerykańskiej firmy biotechnologicznej, po ogłoszeniu przez Trybunał Sprawiedliwości w Unii Europejskiej w 2011 roku wyroku dotyczącego zawartości pyłku pochodzącego z genetycznie modyfikowanych upraw.

Trybunał orzekł, że miód sprzedawany w Unii Europejskiej nie może posiadać nawet śladowych ilości pyłku pochodzącego z genetycznie modyfikowanych roślin. W przeciwnym razie należy uzyskać odpowiednie zezwolenie na handel nim.
 
Do września minionego roku pyłek był sklasyfikowany jako oddzielny składnik miodu, przez co podlegał zawiłym przepisom związanych z etykietowaniem. Od tego czasu pyłek kwiatowy jest naturalnym składnikiem miodu.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!