| Autor: redakcja1

Światowe ceny żywności zbliżają się do rekordowego poziomu

W październiku średnia wartość Indeksu Cen Żywności FAO, który śledzi wahania światowych cen artykułów spożywczych najczęściej sprzedawanych w ujęciu miesięcznym, wyniosła 133,2 punktu. Do historycznego rekordu z lipca 2011 roku brakuje już tylko 3%.

Światowe ceny żywności zbliżają się do rekordowego poziomu
W porównaniu z poprzednim miesiącem indeks cen zbóż FAO wzrósł w październiku o 3,2 procent, spowodowany gwałtownym spadkiem produkcji pszenicy w głównych krajach eksportujących, w tym w Kanadzie, Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych i niższymi prognozami podaży na świecie. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost cen odnotowano również dla pozostałych głównych gatunków zbóż. W jeszcze większym zakresie o zwyżce indeksu zdecydowały rosnące ceny olejów roślinnych. Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wzrósł w październiku aż o 9,6 procent i był najwyższy w historii.
 
Indeks cen zbóż FAO był w październiku o 3,2% wyższy niż miesiąc wcześniej i 22,4% powyżej analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Ceny międzynarodowe wszystkich głównych zbóż wzrosły z miesiąca na miesiąc. Światowe ceny pszenicy umocniły się w październiku aż o 5% (czwarty miesiąc z rzędu), osiągając 38,3% wzrost rok do roku i osiągając najwyższy poziom od listopada 2012 r. Ściślejsza dostępność na rynkach światowych ze względu na mniejsze zbiory u głównych eksporterów, zwłaszcza Kanady, Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, nadal wywierały presję na wzrost cen. Wśród zbóż gruboziarnistych najbardziej w październiku wzrosły międzynarodowe ceny jęczmienia, poparte silnym popytem, ​ograniczonymi perspektywami produkcji i wzrostem cen na innych rynkach. Umocniły się również światowe ceny kukurydzy, wspierane przez wzrosty na rynkach energii. Jednak zwiększone sezonowe dostawy i złagodzenie zakłóceń w portach w Stanach Zjednoczonych ograniczyły wzrost wartości kukurydzy.

Indeks cen olejów roślinnych FAO wzrósł w październiku aż o 9,6% i był najwyższy w historii. Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły w październiku czwarty miesiąc z rzędu, głównie pod wpływem utrzymujących się obaw o słabą produkcję w Malezji z powodu utrzymujących się niedoborów siły roboczej migrantów. W międzyczasie światowe ceny olejów palmowych, sojowych i słonecznikowych otrzymały wsparcie ze strony ożywienia światowego popytu importowego, zwłaszcza z Indii, które jeszcze bardziej obniżyły cła importowe na oleje jadalne. Jeśli chodzi o olej rzepakowy, utrzymująca się silna pozycja międzynarodowych wartości wynikała głównie z przedłużającej się globalnego ograniczenia podaży i popytu. Warto zauważyć, że rosnące ceny ropy naftowej również wspierały oleje roślinne.

Indeks cen produktów mlecznych zwiększył się w październiku o 2,2% (15,5% - rok do roku). Drugi miesiąc z rzędu rosły w październiku międzynarodowe ceny masła, odtłuszczonego mleka w proszku i pełnego mleka w proszku gwałtownie, wsparte silnym globalnym popytem na import w związku z gromadzeniem zapasów przez importerów. Sezonowo niskie dostawy mleka i napięte zapasy w Europie oraz wolniejszy niż wcześniej przewidywano początek nowego sezonu produkcji mleka w Oceanii również wspierały światowe ceny mleka. Natomiast ceny sera pozostały stabilne, ponieważ dostawy od głównych producentów były wystarczające, aby zaspokoić światowy popyt importowy.

Indeks cen cukru FAO spadł w październiku o 1,8%, pierwszy raz po 6 miesiącach wzrostu. Ciągle jednak międzynarodowe ceny cukru są o 40% wyższe niż rok temu ze względu na obawy o zmniejszoną produkcję w Brazylii, największym światowym eksporterze cukru. Niedawny miesięczny spadek międzynarodowych cen cukru został wywołany ograniczonym światowym popytem importowym i perspektywami dużych dostaw eksportowych z Indii i Tajlandii. Osłabienie brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego również przyczyniło się do obniżenia światowych cen cukru w ​październiku. Wyższe ceny etanolu w Brazylii zapobiegły jednak większym przecenom na rynku cukru.

Indeks cen mięsa FAO wyniósł 112,1 pkt w październiku, co oznacza spadek miesięczny o 0,7% . Ceny międzynarodowe mięsa są nadal o 22,1% powyżej poziomu sprzed roku. W październiku spadły międzynarodowe notowania wieprzowiny, głównie dzięki zmniejszeniu zakupów przez Chiny. Ceny mięsa wołowego również spadły, odzwierciedlając gwałtowny spadek cen mięsa importowanego z Brazylii. Z kolei notowania mięsa drobiowego wzrosły, stymulowane wysokim globalnym popytem, ​​podczas gdy wzrost produkcji pozostał słaby z powodu wysokich kosztów pasz i wybuchów ptasiej grypy, zwłaszcza w Europie.


Tagi:
źródło: