| Autor: redakcja1

Wzrost zanieczyszczeń GMO dotyka handel

Jak wynika z nowego raportu FAO datowanego na 20-21 marca 2014 roku, wzrost produkcji roślin genetycznie zmodyfikowanych na świecie przyczynia do zwiększenia się zanieczyszczeń GMO w produktach żywnościowych wolnych od GMO i transportach morskich pasz, co prowadzi do zakłóceń w globalnym handlu – informuje FAMMU/FAPA.

Wzrost zanieczyszczeń GMO dotyka handel
Spośród 193 krajów na ankietę odpowiedziało 75 państw. Według tych danych, w latach 2002-2012 zanotowano 198 przypadków zanieczyszczeń GMO. Liczba ich zwiększyła się znacząco od 2009 roku, kiedy odnotowano łącznie 138 przypadków.
 
Największa takich przypadków dotyczyła transportów morskich: lnu, ryżu, kukurydzy i papai. Zdarzenia te dotyczą głównie USA, Kanady oraz Chin. Niemniej jednak, liczba przypadków wykrycia zanieczyszczeń GMO nie jest duża w porównaniu do milionów ton produktów spożywczych w handlu międzynarodowym transportowanych każdego dnia, to jednak zakłócenia mogą być bardzo kosztowne z uwagi na ich istotny wzrost.
 
Dlatego też FAO postuluje o rozpoczęcie dialogu pomiędzy państwami w tej wrażliwej kwestii. Zdaniem przedstawicieli organizacji, prosty wzrost kontroli i testowanie skutkuje zwiększeniem się wykrywalności przypadków zanieczyszczeń GMO. Niestety, jak się okazało 37 państw z 75, które odpowiedziało FAO, nie ma technicznych możliwości wykrywania zanieczyszczeń GMO.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!