| Autor: redakcja8

Argentyna dostarczy wołowinę do UE

Jak informuje FAMMU/FAPA, Argentyna za zgodą Komisji Europejskiej dołączy do listy krajów korzystających z 48,2 tys. kontyngentu bezcłowego w dostawach wysokiej jakości wołowiny, która wyprodukowana jest ze zwierząt skarmianych paszami treściwymi.

Argentyna dostarczy wołowinę do UE

Koniec 20- letniej „wojny” handlowej

Początkowo kontyngent ten będzie wynosił 20 tys. ton, kończy to jednak 20-letnią „wojnę” handlową między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą. Spór ten zaczął się w 1988 roku, kiedy to Unia Europejska wstrzymała import wołowiny produkowanej z użyciem hormonów stymulujących wzrost bydła. W sierpniu 2012 roku dla Stanów Zjednoczonych wielkość kontyngentu została podniesiona do 45 tys. ton, a dla Kanady z 1,5 tys. ton do 3,2 tys. Jednomyślnie z przepisami Światowej Organizacji Handlu ( WTO ) od lipca 2011 roku dostęp do kontyngentu mają Nowozelandczycy, a od sierpnia 2011 roku Urugwajczycy.

Handel między Unią a Kanadą

Po wejściu w życie umowy regulującej wolny handel między Unią a Kanadą, kontyngent „kanadyjski” przestanie funkcjonować. Ratyfikacja tego porozumienia potrwa przynajmniej do 2015 roku. Po 2015 roku kontyngent może okazać się problematyczny ze względu na kontynuację rozmów o wolnym rynku między Unią a Stanami Zjednoczonymi.
 
W sezonie 2013/2014 kontyngent między Unią a Kanadą, urzeczywistnił się na poziomie 84,3%, a w poprzednim sezonie wyniósł on 70,3%. Argentyna korzystająca z kwoty hiltońskiej nie realizuje w pełni kontyngentu w dostawach wysokiej jakości wołowiny do Unii. Krajowi eksporterzy za ten stan obwiniają politykę rządu argentyńskiego.  


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!