| Autor: redakcja1

Dalszy spadek spożycia mleka płynnego

Kontynuowany będzie zniżkowy trend konsumpcji mleka świeżego we Wspólnocie.

Dalszy spadek spożycia mleka płynnego
W 2030 r. jego spożycie w przeliczeniu na jednego mieszkańca UE wyniesie 52,5 kg i będzie o 10% mniejsze niż w 2017 r. Eksperci KE, jako najważniejszy powód spadku konsumpcji mleka pitnego upatrują w zmieniającym się stylu życia, np. mniejsza ilość spożywanego mleka podczas śniadań. Zaznaczają jednak, że wpływ na obniżkę konsumpcji tego produktu mają także kampanie w portalach społecznościowych promujące spożywanie mniejszych ilości produktów mleczarskich przez dorosłych, rosnąca liczba osób u której stwierdzono nietolerancje na laktozę, a także częstsze używanie potencjalnych zamienników mleka krowiego, np. mleka sojowego.
 
Tylko w nieznacznym stopniu wzrośnie konsumpcja jogurtów – z 15,5 kg/mieszkańca w 2017 r. do 15,7 kg/mieszkańca w 2030 r. W szybszym tempie rozwijać się będzie spożycie napojów mlecznych, jednak należy pamiętać, że produkty te zawierają w sobie mniej mleka niż jogurty.
 
Zwiększy się natomiast spożycie śmietany. W latach 2018-2030 w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrośnie o 10% do 5,6 kg. Zdaniem ekspertów KE, śmietana, podobnie jak masło postrzegana jest jako produkt naturalny i promowana jest w program kulinarnych w TV, co może wpływać na większą jej konsumpcję.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!