| Autor: redakcja6

Handel mięsem oraz żywcem wołowym w Unii Europejskiej (I-X 2013)

Według Komisji Europejskiej, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2013 roku, państwa członkowskie zaimportowały o 8,5% więcej mięsa, produktów z wołowiny oraz żywca wołowego w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku – podała FAMMU/FAPA.

Handel mięsem oraz żywcem wołowym w Unii Europejskiej (I-X 2013)
Łączne zakupy mięsa, produktów i żywca wołowego z krajów trzecich do Unii Europejskiej wyniósł od stycznia do końca października 2013 roku 280 tys. ton.
 
Największe ilości tego gatunku mięsa sprowadzono z Brazylii, bo ponad 120 tys. ton, następnie z Urugwaju – 44,6 tys. ton oraz z Argentyny. Udział tych państw ogółem wyniósł blisko blisko 73,2%.
 
Jednocześnie zaobserwowano, iż spore ilości wołowiny trafiły do Unii Europejskiej także z Australii (22,8 tys. ton) oraz Stanów Zjednoczonych (18,7 tys. ton). Z kolei import z Nowej Zelandii ukształtował się na poziomie 12,4 tys. ton, a z Botswany i Szwajcarii: 5,6 tys. ton oraz 3,5 tys. ton odpowiednio.
 
Odwrotną tendencję zaobserwowano natomiast w przypadku eksportu żywca, mięsa i podrobów wołowych z Unii Europejskiej. W omawianym okresie spadł on bowiem o 12,9% w stosunku do dziesięciu pierwszych miesięcy 2012 roku i wyniósł 370,1 tys. ton.
 
Dostawy na główny rynek zbytu jakim jest Turcja, zmniejszyły się o 95% do zaledwie 4,6 tys. ton. Jednocześnie spadł o 28% handel z Rosją do poziomu 57,7 tys. ton. Wzrost odnotowano natomiast w przypadku dostaw do Szwajcarii – o 40% do 22,9 tys. ton. Mniej wołowiny trafiło natomiast do Libanu, dokąd odnotowano spadek o 11% do 21,4 tys. ton.
 
Pomimo wysokich spadków dostaw na znaczące rynki zbytu, Unia Europejska pozostała eksporterem netto w łącznym handlu mięsem wołowym, produktami wołowymi oraz żywymi zwierzętami. Natomiast pod względem ujemnego bilansu w handlu mięsem wołowym (świeżym, chłodzonym oraz konserwowanym) który wyniósł minus 122,5 tys. ton, Unia pozostała importerem netto tego gatunku mięsa.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!