| Autor: redakcja1

Kary za przekroczenie kwot mlecznych będą rozłożone na raty

Jak wynika z zapowiedzi KE, producenci mleka, którym w tym roku grożą kary za przekroczenie limitów, będą mogli rozłożyć je na raty.

Kary za przekroczenie kwot mlecznych będą rozłożone na raty

Kary za przekroczenie kwot mlecznych

Jak wskazuje FAMMU/FAPA nowy rodzaj pomocy, który ma zostać zatwierdzony przez KE, przewiduje rozłożenie na raty kar za nadprodukcję mleka. Okres spłaty miałby wynosić trzy lata, a oprocentowanie 0%. System kwot reguluje rynek mleka w obrębie Wspólnej Polityki Rolnej. Każde z państw członkowskich ma przypisaną określoną ilość mleka, jaką może wyprodukować.

 

Jak wynika ze wstępnych kalkulacji, w obecnym roku rozliczeniowym producenci z Polski narażeni są na ponad 200 mln EUR kary za nadprodukcję. Dla porównania w minionym roku kara ta wyniosła 46 mln EUR.

 

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan nie zgadza się z twierdzeniami m.in. płynącymi z Polski, że na rynku mleka jest kryzys, choć przyznaje, że ceny maleją, a sektor przeżywa pewne problemy. Według szacunków UE aktualne ceny mleka w UE są na podobnym poziomie jak przed dwoma laty.

Niskie ceny potęgują problemy z zapłatą kary

Zdaniem byłego ministra rolnictwa, europosła PSL Jarosława Kalinowskiego przy zeszłorocznych, wysokich cenach mleka, kara za przekroczenie limitów była do zniesienia dla producentów, ale teraz, gdy ceny są niskie, kary będą bardzo dotkliwe. Europoseł dodał także, że za miniony okres kwotowy kara wynosiła 0,30 PLN za litr. W momencie pojawienia się embarga cena mleka spadła, a teraz ocenia się, że kara będzie wynosić 0,60-0,70 PLN, co dla wielu gospodarstw jest potężnym problemem.

 

Dane GUS wskazują, że cena skupu mleka w styczniu tego roku wynosiła 1,22 PLN za litr i była o 20,5% mniejsza niż rok wcześniej.



Tagi:
źródło: