| Autor: redakcja1

Eksport szansą dla producentów wołowiny w Polsce

Statystyczny Polak spożywa 1,7 kg mięsa wołowego rocznie. Konsumpcja w Polsce jest ponad dziesięć razy mniejsza niż przeciętna w Unii Europejskiej. W związku z tym, możliwości zbytu dla krajowych producentów stwarza sprzedaż zagraniczna. W obrębie trzech kwartałów 2015 roku wywóz wołowiny zwiększył się o 14 proc. w skali roku. Branża liczy na ożywienie handlu z rynkami azjatyckimi i arabskimi.

Eksport szansą dla producentów wołowiny w Polsce

Rozwój polskiego rynku wołowiny zależy od eksportu

Determinantami rozwoju produkcji wołowiny w Polsce jest popyt zewnętrzny, eksport do Unii Europejskiej oraz krajów trzecich – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jerzy Wierzbicki, prezes zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego (PZPBM).

Zdaniem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2015 roku konsumpcja wołowiny w Polsce powinna wynieść od 1,7 kg do 1,8 kg na osobę. Tymczasem unijna średnia wynosi 19 kg.

Mamy bardzo niską konsumpcję wewnętrzną, najniższą w Europie, trochę mniejszą niż w Indiach – potwierdza Jerzy Wierzbicki. – Za nami dwa lata prosperity, kiedy otwarta była Turcja i mieliśmy do czynienia z dużym popytem na krajową wołowinę, a ceny utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. W tej chwili mamy rozwarstwienie średniej unijnej i polskiej ceny.

Eksport wołowiny wzrósł o 14%

W czasie trzech kwartałów 2014 roku na eksport trafiło 324 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych. To o 14 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2014 roku. W tym samym czasie wywóz wieprzowiny wzrósł o 4 proc., a drobiu – o 15 proc. Mięso wołowe to kategoria o jednej z wyższych wartości wysyłki. Od stycznia do września 2015 roku jego wartość rosła najszybciej po pszenicy i rzepaku, bo o 26 proc.

Aktualnie 90 proc. wyprodukowanego w kraju surowca trafia na eksport. Liczy się głównie sprzedaż do Unii Europejskiej, a w jej ramach do Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Włoch, obecnie największych importerów. W obrębie trzech kwartałów eksport mięsa wołowego do zachodnich sąsiadów wzrósł o 42 proc.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!