| Autor: redakcja1

Niemcy przekroczyły kwotę mleczną

Jak wynika z najnowszych szacunkowych danych niemieckiego Ministerstwa Rolnictwa, dostawy mleka w Niemczech po dziesięciu miesiącach sezonu 2013/2014 przekraczają przyznany na ten okres limit – podaje FAMMU/FAPA.

Niemcy przekroczyły kwotę mleczną
W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo poniesienia przez Niemcy po raz kolejny karnej opłaty z tego tytułu. Najnowsze dane ekspertów z AMI związane z rynkiem niemieckim ukazują, że w ciągu dziesięciu miesięcy tego sezonu wielkość dostaw po skorygowaniu o zawartość tłuszczu przekroczyła poziom 25,67 mln ton.
 
Oznacza to, że do mleczarni w tym kraju dostarczono o 2,85% więcej surowca niż w sezonie 2012/2013, chociaż w analogicznym czasie przed rokiem wykorzystywano niemal 99,9% limitu, a przyznana obecnie kwota jest wyższa o 1% niż rok wcześniej, więc producenci nie mieli możliwości zwiększenia dostaw mleka w ujęciu rocznym bez ponoszenia kar.
 
W ostatnich miesiącach wskaźnik wykorzystania kwot mlecznych w Niemczech systematycznie się zwiększał. Według danych AMI ZMB tendencja ta nasilała się także w styczniu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku kwotowym nastąpi rekordowe przekroczenie limitu i związany z tym rekordowy poziom kar. Tak dynamiczny wzrost dostaw mleka stymulowany jest przez większe ceny mleka i mniejsze koszty pasz, dodatkowo na rosnącą dynamikę w ostatnich tygodniach wpływają coraz korzystniejsze warunki pogodowe.
 
Niemniej jednak mimo ostrzeżeń o możliwości przekroczenia kwoty mlecznej, jakie miały miejsce już we wrześniu, sprawdziły się przewidywania analityków AMI ZMB, którzy oczekiwali dalszych ekspansywnych trendów w dostawach mleka do mleczarni, przez co rok kwotowy 2013/2014 zakończy się z jeszcze większym przekroczeniem limitu niż w dwóch minionych sezonach. Zdaniem AMI ZMB poziom wykorzystania kwoty po 10 miesiącach sezonu 2013/14 wynosił 101,77%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!