Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ogólna charakterystyka sektora mleczarskiego na świecie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Większość produkcji mleczarskiej koncentruje na najbardziej sprzyjających obszarach, tj. w...

Większość produkcji mleczarskiej koncentruje na najbardziej sprzyjających obszarach, tj. w Europie, obu Amerykach, Oceanii i południowo-wschodniej Azji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W zależności od regionu, największy wpływ na rozwój produkcji mleka wywierają albo polityka rolna (Unia Europejska, kraje EFTA), rozwój technologiczny (Ameryka Północna, Oceania) czy też czynniki demograficzne – zwiększenie się populacji i zmiany trybu życia, w tym nawyków żywieniowych (Azja). Relatywnie duży wpływ na zdarzenia rynkowe w ostatnich latach coraz częściej wywiera pogoda, np. katastrofy klimatyczne w ważnych regionach produkcji jak susze, powodzie, huragany itp.
 
Rynek mleka to w sumie rynki poszczególnych towarów mleczarskich: masła, serów, mleka w proszku oraz w mniejszym stopniu – kazeiny, serwatki, koncentratów białek mlecznych itp. Według FAMMU/FAPA obroty produktami słabiej przetworzonymi, jak mleko płynne, czy też o wyższej wartości dodanej, jak napoje i desery mleczne, jogurty, lody – są nieznaczne z powodu trudności logistycznych: transport na wielkie odległości, często w regionach o wysokiej temperaturze i wilgotności oraz przy niedostatecznym wyposażeniu w odpowiednie środki techniczne, jest utrudniony czy wręcz niemożliwy.
 
Dlatego tylko nieznaczna część światowej produkcji mleka - 7% jest przedmiotem obrotu międzynarodowego. Udział przywozu w spożyciu światowym stanowi 30-35% w przypadku mleka w proszku i tylko 7-8% w odniesieniu do serów i masła. Spożycie zdecydowanej większości mleka i produktów mleczarskich odbywa się na rynkach lokalnych, zwykle w formie nieprzetworzonej. Dotyczy to głównie regionów słabiej rozwiniętych, samowystarczalnych pod względem mleka lub zależnych od importu z państw rozwiniętych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl