| Autor: mikolaj

Optymistyczne prognozy dla rynku wołowiny w UE

Komisja Europejska, w raporcie "Krótkookresowe perspektywy dla rynków: roślin, mięsa i mleka", skorygowała w górę prognozy dotyczące produkcji wołowiny w latach 2014 i 2015. Jak podaje Bank BGŻ w br. produkcja netto szacowana jest na poziomie 7,5 mln t, co oznacza wzrost o 1,5% w porównaniu z 2013 r. Z kolei w 2015 r. wolumen produkcji ma zwiększyć się o kolejne 2,6%, do poziomu 7,7 mln t.

Optymistyczne prognozy dla rynku wołowiny w UE

Produkcja wołowiny

Zdaniem KE, głównym czynnikiem napędzającym wzrost jest coraz większe pogłowie krów mlecznych, co ma związek z przygotowaniem producentów w krajach członkowskich do zniesieniem systemu kwotowania. Wg szacunków KE, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2014 r. liczba ubojów zwiększyła się o 1,4% r/r.

Zdaniem ekspertów Banku BGŻ sytuacja w poszczególnych państwach członkowskich jest bardzo zróżnicowana i zależy przede wszystkim od zaawansowania procesu odbudowy pogłowia bydła mlecznego. KE prognozuje, że najszybszy wzrost produkcji ma nastąpić w nowych krajach UE - w 2014 r. o 7,6% w relacji rocznej. Z kolei w 2015 r. wzrost ma wynieść kolejne 4%. Znacznie wolniej ma rosnąć produkcja w krajach „starej piętnastki“.

Produkcja wołowiny w Polsce

KE podaje, że w Polsce, która jest największym producentem wołowiny wśród krajów „nowej trzynastki“, w okresie I-VII liczba ubojów wzrosła o 17% w porównaniu do 2013 roku.

W UE w opisywanym okresie znacząco zwiększył sę wolumen nieprzetworzonego mięsa wołowego wysyłanego na rynki trzecie. Wzrost eksportu był napędzany przez większą sprzedaż do Rosji (wzrost o 70% r/r), Bośni i Hercegowiny (wzrost o 130% r/r) i Szwajcarii (wzrost o 16% r/r).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: