| Autor: mikolaj

Pakiet środków wsparcia rynku mleka

W związku z działaniami Polski na forum Unii Europejskiej związanymi z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską embarga na przetwory mleczarskie, Komisja Europejska poinformowała o wprowadzeniu mechanizmów stabilizujących zaistniałą sytuację.

Pakiet środków wsparcia rynku mleka
Z informacji podanych przez KE wynika, iż zamierza ona wprowadzić następujące mechanizmy stabilizujące zaistniałą sytuację:
  • uruchomienie programu dopłat do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku,
  • uruchomienie programu dopłat do prywatnego przechowywania wybranych gatunków serów,
  • przedłużenie do końca roku kalendarzowego możliwości prowadzenia interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku.

Polska ocenia inicjatywę Komisji Europejskiej za ważną. Jednakże wpływ rosyjskiego embarga wydaje się mieć na tyle poważne, a zarazem długotrwałe konsekwencje dla unijnego w tym polskiego rolnictwa, że dopłaty do prywatnego przechowywania, jako mechanizm czasowego wycofania z rynku, może okazać się niewystarczający. Jednocześnie unijne ceny interwencyjne zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku, jak wielokrotnie podnosiła Polska, ustawione są na tak niskim poziomie, że sprzedaż w ramach tego mechanizmu, nawet w obliczu wprowadzonego przez Rosję embarga, dotychczas nie jest realizowana.

W związku z powyższym Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podjęcie dodatkowych działań mających na celu wsparcie rynku mleka, w tym zrekompensowania strat dla producentów surowca mlecznego, m.in. poprzez zniesienie kar za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2013/2014, jak również odstąpienie od pobierania tych kar za rok kwotowy 2014/2015.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!