Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Po latach spadków, rośnie pogłowie krów mlecznych w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z najnowszych prognoz Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa wynika, że w 2014 roku...

Z najnowszych prognoz Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa wynika, że w 2014 roku liczebność krów w Unii Europejskiej zwiększy się o około 1% w relacji rocznej i wyniesie 23,5 mln sztuk. Odwróceniu tendencji spadkowych w pogłowiu bydła sprzyjać będą wysokie światowe ceny mleka i zbliżający się koniec systemu kwotowego w Unii Europejskiej – poinformował Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wzrostu można spodziewać się także w obrębie produkcji mleka, ze względu na rosnącą wydajność mleczną krów, głównie w państwach, które przystąpiły do UE po 2004 roku oraz dobrą kondycję pastwisk. Z szacunków wynika, że w bieżącym roku produkcja osiągnie poziom 141,5 mln ton, czyli o 1% więcej niż w 2013 roku. Z założenia nadwyżki mleka zostaną przeznaczone zwłaszcza do produkcji serów, ale także mleka w proszku i masła.
 
Jak zauważają eksperci Banku BGŻ, w ciągu ostatnich kilku lat spadało pogłowie bydła w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w latach od 2004 do 2013 roku liczebność krów mlecznych obniżyła się o ponad 1,9 mln sztuk, tj. o ponad 7%. W ujęciu procentowym największy spadek przekraczający 25% zaobserwowano w tym czasie w Portugalii, Rumunii i na Litwie. Natomiast w ujęciu nominalnym dotyczyło to zwłaszcza nowych krajów członkowskich, w tym Polski, gdzie pogłowie spadło o 341 tys. sztuk i wyniosło 2299,1 tys. sztuk. Podobna sytuacja miała miejsce w Rumunii, gdzie odnotowano obniżkę o 398 tys. sztuk do 1169 tys, sztuk. Duże znaczenie w spadku w latach 2004-2013 miały także: Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Jedynym państwem, w którym zaobserwowano zwyżkę pogłowia krów były Włochy ze wzrostem o 237 tys. sztuk do 2075 tys. sztuk.
 
Warto podkreślić, że odwrócenie tendencji spadkowej nastąpiło już w 2012 roku, kiedy to stan pogłowia pod koniec roku wyniósł 23,2 mln sztuk i było o 0,6% wyższy r/r. Natomiast w 2013 roku liczba krów zwiększyła się o kolejny 1% do 23,5 mln sztuk. Z prognoz wynika, że podobna dynamika wzrostu utrzyma się w bieżącym roku.
 
Szacunki wskazują, że wyższe pogłowie przełoży się na wzrost unijnego eksportu przetworów mleczarskich, głównie serów, masła i mleka w proszku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl