| Autor: redakcja3

Zalecenia nt. przyszłego rozwoju sektora mleczarskiego po 2015 r.

Copa-Cogeca podsumowała zalecenia ekspertów zaangażowanych w badanie KE na temat przyszłego rozwoju sektora mleczarskiego po roku 2015. I tak, w przyszłości szczególną uwagę należy przywiązać do niestabilności cen/dochodów/zysków (braku równowagi na rynku). W związku z tym obowiązujące instrumenty są ważne, należy je chronić i, jeśli zajdzie taka potrzeba, wzmocnić (należy sprawdzić, czy są wystarczająco elastyczne i skuteczne oraz czy ceny interwencyjne i ilości są odpowiednie).

Zalecenia nt. przyszłego rozwoju sektora mleczarskiego po 2015 r.
- Wprowadzenie programów restrukturyzacji „na zamówienie” dla sektora mleczarskiego w krajach lub regionach, gdzie gospodarstwa w większości są małe, a przetwórcy mleka nie są konkurencyjni.

- Należy promować zrzeszenia producentów rolnych, aby stworzyć większe jednostki przy niższych kosztach produkcji oraz zwiększyć inwestycje, co zapewni indywidualnym rolnikom więcej czasu. Inwestycje i rozwój strukturalny powinny być w 100% finansowane przez UE.

- Dostęp do kapitału na rozsądnych warunkach: UE może w tym celu stworzyć fundusz pożyczkowy dla rolników, lub zapewnić gwarancje, które umożliwią rolnikom uzyskanie pożyczek w ramach typowych sposobów pozyskiwania funduszy / pomocy tymczasowej / pożyczek długoterminowych, aby złagodzić problemy związane z wypłacalnością. Dla młodych rolników dostęp do kapitału jest bardzo ważny.

- Rynki terminowe – pozwalają rolnikom zabezpieczyć marże w oparciu o indywidualną sytuację. Wymagają edukacji i szkoleń.

- W Stanach Zjednoczonych zaproponowano Program na rzecz Ochrony Marż Producentów Mleka (DPMPP), który ma za cel pomóc rolnikom zabezpieczyć marże. Może być on dla nich atrakcyjny. Jest on powiązany z Programem na rzecz Stabilizacji Rynku Mleczarskiego (DMSP), który obniża produkcję mleka wtedy, kiedy marże spadają poniżej oficjalnie ustalonych progów. Program ten jest mało atrakcyjny, ponieważ obniża produkcję mleka wtedy, kiedy marże są już niskie. Przy niskich marżach rolnicy starają się poprawić wyniki, tak aby pozytywnie wpłynąć na przepływ środków finansowych.

- Takie systemy ubezpieczeń pociągają za sobą poważne obciążenia administracyjne. DMSP zapobiega pełnemu wykorzystaniu zdolności przetwórczych, przez co przetwórcy mleka nie mogą zaspokoić popytu odpowiednio szybko. Obydwie opisane przeszkody mogą w negatywny sposób wpłynąć na cenę mleka, którą uzyskują rolnicy.

- Trudno będzie skopiować system amerykański w Unii Europejskiej, jako że mleczarstwo w UE jest zdecydowanie bardziej niejednorodne pod względem m. in. struktury, hodowli, warunków meteorologicznych czy systemów paszowych. Z tego względu trudno będzie ustanowić marże, które znajdą zastosowanie w przypadku wszystkich rolników w tym sektorze w UE. Systemy ubezpieczeń w połączeniu z systemami zarządzania dostawami mogą więc okazać się atrakcyjne jedynie w teorii. Praktyka pokaże, czy istnieje możliwość ich zastosowania. W oparciu o powyższe stwierdzenia ich skuteczność jest jednak mało prawdopodobna.

- Pakiet mleczny - Jego skuteczność zależy od tego, czy rolnicy będą w stanie wykorzystać tę możliwość, aby utworzyć silne organizacje producentów, które wynegocjują korzystne warunki dla dużej grupy rolników. Na obszarach o niewielkiej lub nieistniejącej tradycji tworzenia i funkcjonowania organizacji rolników podstawą będzie zapewnienie im wiedzy, szkoleń i doradztwa co do sposobów tworzenia takich organizacji, skutecznego zarządzania nimi i sposobów negocjowania korzystnych warunków.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: