| Autor: redakcja1

Pogłowie i produkcja żywca wołowego w UE

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że pomimo nieznacznej redukcji pogłowia bydła w UE, nastąpił wzrost produkcji wołowiny.

Pogłowie i produkcja żywca wołowego w UE
Był on wynikiem zwiększonego uboju zwierząt hodowlanych, w szczególności krów i jałówek w pierwszej połowie ubiegłego roku, na skutek niekorzystnych warunków chowu bydła, tj. niedobór trawy i pasz spowodowany suszą w okresie wiosenno-letnim. W roku poprzednim produkcja żywca wołowego w UE wyniosła 8 mln ton i była o 1,6% wyższa.
 
W analizowanym czasie, zarówno w czerwcu, jak i w grudniu, utrzymywał się zniżkowy trend w unijnym pogłowiu bydła. W grudniu 2018 r. w UE pogłowie bydła liczyło 87,5 mln sztuk i było o 1,5% niższe niż w grudniu 2017 r. Spadek pogłowia zaobserwowano m.in. w Niemczech o 3%, we Francji o 2%, w Irlandii i we Włoszech po 1%, a zwyżkę m.in. w Hiszpanii o 1% i w Polsce o 2%.
 
W ocenie Komisji Europejskiej, w wyniku mniejszego pogłowia, wolumen produkcji wołowiny w UE może utrzymać się na poziomie podobnym lub nieco mniejszym niż rok wcześniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!