| Autor: redakcja1

Duży przyrost dostaw mleka w UE

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej (KE) od kwietnia 2015 r. do lutego 2016 r. w UE skupiono o 4,4 proc. - 6 mld kg mleka więcej niż w porównywalnym czasie przed rokiem. Dla lepszego zobrazowania jak duża jest skala przyrostu dostaw możemy powiedzieć, że ta wielkość mleka stanowiłaby 60 proc. całkowitego skupu w Polsce lub 30 proc. produkcji mleka w Nowej Zelandii w tym okresie – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Duży przyrost dostaw mleka w UE

Skup mleka w UE

Dostawy mleka wzrosły w 25 na 28 krajów UE, a jedynie w trzech kontyngent zwyżki dostaw mleka do mleczarni był większy niż w Polsce. Najwięcej dodatkowego mleka dostarczono w Holandii - o 1,3 mld kg. W Niemczech w tym czasie nabyto o ponad miliard kg mleka więcej niż w rok wcześniej. Więcej niż w Polsce, dodatkowego mleka skupiono również w Irlandii – o 929 mln kg, a gdy w Polsce skup wzrósł o 460 mln kg. Dostawy mleka zmalały jedynie w Rumunii o 51mln kg, Grecji o 4 mln kg i na Malcie o 1 mln kg.

Warto przy tym zauważyć, że w I-II 2016 r. dostawy mleka w Rumunii były już o 10,5% większe niż w tym samym okresie przed rokiem. Co więcej w 25 krajach UE dynamika przyrostu dostaw przyspieszyła na początku 2016 r. W okresie pierwszych dwóch miesięcy 2016 r. najbardziej dynamicznie dostawy mleka wzrosły w Irlandii o 36%, Luksemburgu o 23%, Belgii o 21% i Holandii o 19%, a średnia dynamika zwyżka dostaw w UE wyniosła 7,4%.

Z jednej strony należy pamiętać, że tak spora dynamika wzrostu jest to w pewnym stopniu wynik mniejszej bazy z początku poprzedniego roku, kiedy to producenci ograniczyli produkcję w obawie przed przekroczeniem kwot mlecznych. Jednak z drugiej,  zarówno na rynku unijnym jak i w Polsce obecnie rolnicy chcąc zrekompensować sobie niższą marżę i utrzymać rentowność działalności, zwiększają produkcję, co ma na celu spadek jednostkowych kosztów produkcji. Jeśli takie działania prowadzi znaczna część producentów mleka w UE, to przy ograniczonym zapotrzebowaniu na produkty mleczarskie prowadzi to do zwiększenia nadprodukcji mleka i w efekcie do kolejnych spadków cen w skupie.

Jak wynika z danych KE, w marcu 2016 r. średnioważona cena mleka dostarczanego do mleczarni w UE zmniejszyła się wobec lutego o 3,9% do 28,10 EUR/100 kg, a porównaniu z poprzednim rokiem o 11%. Według oceny KE, w Irlandii cena mleka w marcu 2016 r., w porównaniu z lutym, zmalała o 17,6% do 22,73 EUR/100 kg, a więc do poziomu niższego od ceny w skupu mleka w Polsce. Znaczne zniżki zaobserwowano również w Wielkiej Brytanii, gdzie cena skupu zmalała o 12,3%.

W ocenie analityków Baku BGŻ BNP Paribas, przy utrzymujących się niskich cenach surowca oraz bazie do porównań uwzględniającej już dane po zniesieniu kwot, w następnych miesiącach roczna dynamika wzrostu skupu mleka w UE prawdopodobnie osłabnie.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!