| Autor: redakcja1

Produkcja krajowa artykułów mleczarskich

W okresie pierwszych czterech miesięcy 2021 r. polski przemysł mleczarski utrzymywał produkcję większości trwałych artykułów na poziomie większym niż przed rokiem.

Produkcja krajowa  artykułów mleczarskich
Stymulująco na produkcję wpływało zapotrzebowanie eksportowe na krajowe produkty mleczne, a zwłaszcza na wyroby serowarskie.
 
Z danych GUS wynika, że w okresie styczeń–kwiecień 2021 r. produkcja śmietany niezagęszczonej w Polsce ukształtowała się na poziomie 142 tys. ton, czyli większym o 7,9% niż przed rokiem. W tym czasie produkcję serów podpuszczkowych dojrzewających zwiększono o 4% do 118 tys. ton.
 
Mleka płynnego wraz z mlekiem przerzutowym do dalszej produkcji wyprodukowano 1,2 mln ton, a serów niedojrzewających i twarogów – 169 tys. ton, tj. odpowiednio o 3,2% i 2% więcej niż w okresie styczeń–kwiecień 2020 r.
 
Na poziomie podobnym do notowanego przed rokiem utrzymano produkcję masła – 86 tys. ton. W okresie czterech pierwszych miesięcy 2021 r. ograniczono z kolei krajową produkcję odtłuszczonego mleka w proszku – o 5,1% do 54 tys. ton, pełnego mleka w proszku – o 4,8% do 11 tys. ton oraz jogurtów – o 2,9% do 124 tys. ton.


Tagi:
źródło: