Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Światowa produkcja mleka będzie nadal rosła

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W 2015 roku produkcja mleka na świecie nadal będzie wzrastać, choć tempo zmian będzie...

W 2015 roku produkcja mleka na świecie nadal będzie wzrastać, choć tempo zmian będzie wolniejsze niż w 2014 roku - przewidują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Produkcja mleka

Jak wynika z najnowszych prognoz FAO w 2015 r., po dużym, 3-procentowym przyroście w roku minionym, tempo zwyżki produkcji mleka na świecie nieco spowolni. W publikacji Food Outlook z maja br. FAO ocenia, że osiągnie ona wynik 804,5 mln t, a więc zwiększy się o 2 proc. w relacji rocznej. Podobnie jak w latach minionych, największe zmiany nastąpią w Azji - wzrost o 3,5 proc. w relacji rocznej do 313,4 mln t, w tym przede wszystkim w Indiach - o 4,3 proc., tj. 6,1 mln t do 147,8 mln t, za sprawą ekspansji w pogłowiu bydła oraz poprawiającej się wydajności mlecznej krów.
 

Produkcja będzie zwiększać się również w Chinach, Pakistanie i Turcji, stymulowana od wielu lat dynamicznym przyrostem konsumpcji przetworów mleczarskich.
 

W pozostałych regionach zmiany będą już minimalnie mniejsze. W Ameryce Południowej w 2015 r. produkcja mleka wzrośnie o 1,4 proc. w stosunku do 2014 r. do 71,5 mln t. Prognozy byłyby inne gdyby nie susza, a także powodzie, które w lutym i marcu dotknęły kraje południowe. Aktualnie największych zwyżek produkcji mleka FAO oczekuje w Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Paragwaju i Urugwaju. Z kolei, w samej Argentynie, należącej do czołówki globalnych eksporterów mleka, przewiduje się 5-procentową obniżkę produkcji, będący wynikiem zmniejszającego się popytu wewnętrznego na artykuły mleczne i restrykcji wysyłkowych nałożonych przez rząd.
 

Jeżeli chodzi o pozostałych, najważniejszych globalnych eksporterów, to w Stanach Zjednoczonych szacunki mówią o 2,9-procentowym wzroście produkcji do 96,3 mln t, a w Unii Europejskiej o zwyżce 1,2-procentowym do 162,5 mln ton. Wprawdzie w UE zniesiono system kwotowania, zmalały również koszty produkcji, niemniej ceny skupu mleka nie zachęcają aktualnie rolników do inwestowania w rozwój działalności.
 

Przechodząc do importerów, w Rosji utrzyma się zniżkowy trend w produkcji, obserwowana od 2010 roku. Niska dochodowość chowu krów mlecznych przekłada się na systematyczną obniżkę pogłowia, przede wszystkim w przypadku małych gospodarstw. Biorąc pod uwagę embargo nałożone w sierpniu minionego roku, Rosja obniży także import przetworów mleczarskich - według szacunków FAO w przeliczeniu na mleko surowe spadek może sięgnąć 9 proc. w relacji rocznej.
 

Z kolei w przypadku Afryki FAO prognozuje nieznaczny wzrost produkcji, spowodowany korzystnymi warunkami pogodowymi, w szczególności w Algierii, RPA i Tanzanii. Z drugiej strony w krajach Afryki Środkowo-Wschodniej, tj. Kenia, Uganda, Rwanda, w wyniku wystąpienia pryszczycy oraz suszy w Kenii przewiduje się spadek wydajności mlecznej krów, a tym samym produkcji mleka. W związku z tym, mniejsze ceny artykułów mleczarskich na rynkach światowych, będą stymulowały zakupy tych artykułów przez kraje afrykańskie, w tym głównie Algieria, Egipt i Nigeria. FAO ocenia, że import w tym przypadku wzrośnie w 2015 r. o ponad 3 proc. w relacji rocznej do 10,2 mln ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę

  Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny,...
 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych
 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl