| Autor: redakcja1

Z uwagi na wzrost importu faktyczny wzrost produkcji bydła był niższy niż wynikałoby to z danych o ubojach

W Polsce spadek cen wołowiny był niższy niż w UE, w październiku br. w relacji rocznej wyniósł on 0,7 proc. Taka sytuacja jest zastanawiająca, gdyż uboje w Polsce w br. sporo się zwiększyły, a eksport mięsa wołowego w pierwszych ośmiu miesiącach był na podobnym poziomie jak przed rokiem.

Z uwagi na wzrost importu faktyczny wzrost produkcji bydła był niższy niż wynikałoby to z danych o ubojach
W ocenie analityków BGŻ BNP Paribas, należy jednak pamiętać, że dane o samych ubojach nie dają pełnego obrazu wielkości produkcji żywca wołowego. Dla lepszej perspektywy należy doliczyć do nich wywóz zwierząt żywych, a ten w Polsce w pierwszych siedmiu miesiącach 2016 r. był o 18 proc. mniejszy niż w porównywalnym okresie przed rokiem, co oznacza, że faktyczny wzrost produkcji był niższy niż wynikałoby to z danych o ubojach. Tym samym mogłoby to tłumaczyć, obok osłabienia złotego, mniejszą niż w przypadku UE, dynamikę spadku cen wołowiny w naszym kraju.

Czytaj także: Ubój bydła w UE wzrósł o 3%, najbardziej w Polsce - o 19%

Z kolei w UE w okresie I-VIII 2016 r. wysyłka zwierząt żywych wzrósł o 22 proc. co oznacza, że faktyczna dynamika produkcji żywca była o 1-2 pkt. proc większa.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!