| Autor: redakcja6

Prognoza cen bydła w Polsce w 2014 roku

Z danych Agencji Rynku Rolnego wynika, że w 2013 roku średnia unijna cena bydła zmalała wobec roku poprzedniego i od sierpnia utrzymywała się poniżej poziomu z analogicznego okresu 2012 roku. To z kolei wywarło wpływ na obniżkę cen bydła w Polsce.

Prognoza cen bydła w Polsce w 2014 roku
W ubiegłym roku bydło potaniało głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Litwie i Łotwie. Spadek obserwowano także na terenie Polski.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnim miesiącu grudnia 2013 roku, bydło potaniało na rynku krajowym o 7-8% w relacji rocznej i w punktach skupu jego wartość kształtowała się na poziomie 6,10 zł/kg. Jednocześnie za młode bydło płacono 6,32 zł/kg.
 
Na początku stycznia obserwowano kontynuację tendencji spadkowej w sektorze żywca wołowego. W dniach od 6 do 12 stycznia 2014 roku, zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, płaciły przeciętne za kilogram żywca wołowego 5,87 zł. Oznacza to cenę o 1% niższą wobec grudnia 2013 roku oraz o 9% niższą w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
 
Jednocześnie średnia unijna cena bydła klasy R3 oscylowała na poziomie 393,88 euro/100 kg (masy poubojowej schłodzonej), tj. 2% niższym w ujęciu rocznym.
 
W przeliczeniu na euro, cena żywca tej samej klasy ukształtowała się na poziomie 307,52 euro/100 kg, czyli spadła wobec roku poprzedniego o 10%.
 
Prognozy wskazują, iż do połowy 2014 roku, kontynuowana będzie dynamika spadku cen na rynku unijnym, ze względu na szacowany wzrost produkcji wołowiny na świecie i we Wspólnocie. Natomiast ze względu na ukierunkowanie krajowej produkcji na eksport, spadek cen na rynkach zagranicznych będzie miał wpływ na poziom cen w kraju. W związku z tym, eksperci przewidują, iż notowania bydła w Polsce mogą osiągnąć poziom o 5-7% niższy r/r.
 
Według ARR, ceny skupu żywca do czerwca bieżącego roku wyniosą odpowiednio:
 • bydło ogółem:
  5,80-6,10 zł/kg w marcu
  5,70-6,10 zł/kg w czerwcu
   
 • młode bydło rzeźne:
  6,00-6,30 zł/kg w marcu
  5,90-6,30 zł/kg w czerwcu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!