| Autor: redakcja1

Wzrost popytu na wołowinę na rynkach azjatyckich spowoduje zwyżkę globalnego eksportu

W 2017 r., wraz ze wzrostem światowej produkcji wołowiny, zwiększy się również- o 2% - jej eksport, który wg prognoz USDA wyniesie 9,6 mln t.

Wzrost popytu na wołowinę na rynkach azjatyckich spowoduje zwyżkę globalnego eksportu

Handel wołowiną

Wolumen ten będzie odpowiadał 15,6% światowej produkcji wołowiny w 2017 r. Sprzedaż z Indii (największego eksportera) zwiększy się o 4,9% do 1,85 mln t, a z Brazylii eksport wzrośnie o 6,0% do 1,80 mln t.
 
Według Pawła Wyrzykowskiego, eksperta rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, największy światowy producent wołowiny, Stany Zjednoczone, jest jednoczenie jej największym importerem. W 2017 r. kraj ten sprowadzi 1,25 mln t wołowiny, tj. o 9,0% mniej niż w 2016 r. Warto dodać, że w 2017 r. poziom eksportu ze Stanów Zjednoczonych będzie tylko nieznacznie niższy od importu co sprawi, że ujemne saldo wymiany zagranicznej ulegnie poprawie wobec 2016 r.
 
Kolejni największy importerzy to kraje azjatyckie, Chiny, Japonia i Korea Południowa. We wszystkich tych krajach w 2017 r. przywóz wołowiny zwiększy się odpowiednio o 17%, 5,7% i 4,3%.
 
Jak zaznaczają analitycy USDA, o ile w bieżącym roku popyt na wołowinę w Azji Wschodniej zwiększy się, to w przypadku pozostałych głównych importerów będzie on mniejszy niż przed rokiem. W Egipcie głównym czynnikiem będzie osłabienie waluty, a w odniesieniu do Rosji będzie to związane z ograniczoną siłą nabywczą oraz konkurencją ze strony innych rodzajów mięsa.
 
Analitycy USDA dodają, że popyt w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej pozostanie niski ze względu na utrzymujące się niskie ceny ropy naftowej, które hamują rozwój gospodarczy.


Tagi:
źródło: