| Autor: redakcja1

Rynek mleka i przetworów mlecznych (Q4 2013 r.)

W IV kwartale 2013 r. nastąpiło dalsze przyspieszenie wzrostu cen skupu mleka - podaje Bank BGŻ.

Rynek mleka i przetworów mlecznych (Q4 2013 r.)
Jak wynika z danych GUS w tym czasie za hektolitr surowca mleczarnie płaciły średnio 149 zł, a więc o ponad 11% więcej niż w III kwartale i o ponad 22% wobec analogicznego okresu rok poprzedniego. Cena ta była o 2% większa od górnej granicy przedziału prognoz zaprezentowanych przez Bank BGŻ.
 
W styczniu 2014 roku nastąpiła nieznaczna korekta cen w odniesieniu do rekordu z grudnia minionego roku. W tym czasie mleko skupowano po 153,65 zł/hl, czyli o 0,2% taniej w ujęciu miesięcznym, choć to o 38% więcej w stosunku do przeciętnej notowanej w styczniu w obrębie ostatnich pięciu lat.
 
Dobra koniunktura na krajowym rynku mleka wynika głównie z sytuacji na globalnym rynku, czyli z dużego popytu importowego na przetwory mleczarskie zgłaszanego przez Chiny i Rosję co, przy dopiero odbudowującej się światowej produkcji mleka, wywierało presję na wzrosty globalnych cen przetworów mlecznych.
 
W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2013 roku Chiny zwiększyły import odtłuszczonego mleka w proszku o 28% w ujęciu rocznym do 199,9 tys. t, mleka pełnego o 48% do 535,3 tys. t, a masła o 30% do 29,8 tys. ton. natomiast Rosja zakupiła odtłuszczonego mleka w proszku więcej o 50% do 35,8 tys. t, serów o 3% do 326,8 tys. t oraz masła o 20% do 72,6 tys. t.
 
Z kolei sytuacja ta wraz ze słabym złotym, przełożyła się na poprawę wyników eksportowych polskich firm. W 2013 roku wartość wysyłki przetworów mleczarskich była o ponad 18% wyższa niż przed rokiem i wyniosła 1,599 mld euro, w tym sprzedaż do Rosji wzrosła o 69% do 140,4 mln euro.
 
Większe możliwości zbytu artykułów mlecznych skutkowały wzrostem ich krajowych cen. W styczniu 2014 roku masło i odtłuszczone mleko w proszku były o 27% droższe w ujęciu rocznym, a sery dojrzewające o około 20%. Znacznie stabilniej zachowywał się rynek przetworów płynnych, gdzie zwyżki cen nie przekroczyły 10% w relacji rocznej.
 
Korzystna koniunktura na rynku artykułów stałych zachęcała do zwiększania przetwórstwa, powodując rosnącą konkurencję o surowiec, a w efekcie jego silne wzrosty. Rekordowo wysokie ceny skupu oraz zbliżające się zmiany na rynku mleka sprawiły, iż gospodarze zareagowali dynamicznym wzrostem towarowej produkcji mleka.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!