| Autor: redakcja1

Rynek mleka i przetworów mlecznych (Q4 2013 r.)

W IV kwartale 2013 r. nastąpiło dalsze przyspieszenie wzrostu cen skupu mleka - podaje Bank BGŻ.

Rynek mleka i przetworów mlecznych (Q4 2013 r.)
Według informacji ARR, w okresie IV 2013 – I 2014 r. ilość dostarczonego do skupu surowca ukształtowała się w granicy o 1,8% większej niż w tym samym okresie roku 2012/2013. Biorąc pod uwagę przyspieszenie w ostatnich miesiącach dynamiki wzrostu skupu, przy czym w styczniu br. do ponad 7% w skali roku, ocenia się, że Polska przekroczy w tym roku przyznany limit na produkcję mleka o ponad 2%.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ, w 2014 roku skup i przetwórstwo mleka nadal będą się zwiększać, przede wszystkim w stosunku do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce. Prawdopodobnie dojdzie jednak do spadku cen zbytu stałych przetworów mleczarskich, jak mleka w proszku, masła, serów, głównie w odpowiedzi na odbudowę produkcji mleka w krajach należących do czołówki jego eksporterów. Jak zatem wynika z prognoz Rabobanku, w I połowie tego roku będzie ona o 3% większa niż w analogicznym okresie 2013 roku.
 
Z uwagi na polepszenie się sytuacji gospodarczej w krajach rozwiniętych jak USA, UE, zwiększy się popyt na przetwory mleczarskie w tym regionie, chociaż w mniejszym stopniu niż produkcja, bo o około 1%. Zderzenie tych dwóch czynników doprowadzi do wzrostu nadwyżek eksportowych na rynku globalnym o 17% w ujęciu rocznym.
 
Jeśli chodzi o popyt, to Chiny, które mają problemy ze strukturalnymi przemianami w sektorze mleczarskim, prawdopodobnie pozostaną aktywnym importerem. Co więcej, ponownie zaczną się liczyć państwa Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowo-Wschodniej, które w 2013 roku obniżyły zakupy przetworów mleczarskich.
 
W związku z tym, w odpowiedzi na poprawę sytuacji dochodowej ludności, światowe spożycie mleka będzie także wzrastać. Niemniej jednak, odbudowa produkcji będzie na tyle spora, by złagodzić nieco napięty bilans popytowo-podażowy w 2013 roku i tym sam ceny przetworów mleczarskich nieznacznie zmaleją.
 
Taki stan rzeczy przełoży się na sytuację na rynku krajowym. Ewentualnym czynnikiem mogącym wywierać dodatkową presję na zniżki cen zbytu, jest pojawienie się na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) i związane z tym problemy z wydawaniem świadectw weterynaryjnych, a co za tym idzie wysyłki przetworów do krajów trzecich, w tym głównie Rosji i Kazachstanu. Jednakże, poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce i Unii Europejskiej będzie przeciwdziałała większym zniżkom cen zbytu. Co ciekawe, otóż nieznacznie mogą się zwiększyć ceny galanterii mlecznej.
 
Jednocześnie spodziewamy się spadków cen skupu mleka z ich obecnych rekordowych poziomów. Skala zniżek nie będzie jednak duża. Dlatego też łącznie w I półroczu br. mleko w skupie pozostanie o około 15-20% droższe w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku – podkreśla Bank BGŻ.


Tagi:
źródło: