| Autor: redakcja6

BGŻ: Skup mleka w Polsce

W ostatnich miesiącach obserwowane są tendencje wzrostowe w skupie mleka w kraju. Na sytuację tę wpływa w dużej mierze dobra koniunktura na rynku mleka w Polsce – poinformował Bank BGŻ.

BGŻ: Skup mleka w Polsce
Z danych GUS wynika, że w lutym bieżącego roku, wolumen dostarczonego do mleczarni surowca był o 7,6% wyższy niż rok wcześniej i sięgnął 757,3 mln litrów. Dla porównania w styczniu i w grudniu dynamika wzrostu wyniosła około 6,2%, w listopadzie 5,2%, a w październiku 3,4%. Zdaniem ekspertów, jest to duża zmiana, ze względu na fakt, że w pierwszej połowie 2013 roku skup mleka oscylował na poziomie o 2% niższym w relacji rocznej.
 
Według analityków Banku BGŻ, jest zatem bardzo prawdopodobne, że w bieżącym roku Polska przekroczy przyznaną kwotę. Z danym ARR wynika, że w okresie od kwietnia 2013 roku do lutego 2014 roku, gospodarze dostarczyli do mleczarni blisko 9,2 mln ton mleka, czyli o 2% więcej w relacji rocznej.
 
W związku z tym, stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługującym dostawcom hurtowym po 11 miesiącach roku kwotowego wyniósł około 93%.  


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!