| Autor: redakcja1

Stabilizacja sytuacji na globalnym rynku mleka

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) sytuacja na światowym rynku mleka się stabilizuje – podaje Bank BGŻ.

Stabilizacja sytuacji na globalnym rynku mleka
Na przełomie lipca i sierpnia tego roku w portach Oceanii ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) oraz masła utrzymały się na poziomie z pierwszej połowy lipca br., a więc wyniosły odpowiednio 3425-4000 USD/t i 3050-4150 USD/t. Jednakże wcześniejsze spadki notowane w I połowie tego roku, sprawiły, że OMP kosztuje o ponad 18% mnie niż w analogicznym okresie minionego roku, a masło o 13%.
 
W przypadku pełnego mleka w proszku (PMP), to z uwagi na zmniejszony popyt ze strony Chin, będącego wiodącym odbiorcy tego produktu w skali świata, w omawianym okresie jego ceny spadły o ponad 2% w stosunku do początku lipca, kształtując się na poziomie 3000-3800 USD/t, a więc to o 31% mniej w ujęciu rocznym.
 
Zarówno w Nowej Zelandii jak i Australii produkcja mleka i przetworów mleczarskich jest obecnie w sezonowym "dołku". Jednakże w odniesieniu do minionego roku notuje się istotny jej przyrost. Zdaniem USDA w Australii sięga on 9 % (dane za czerwiec), a w Nowej Zelandii 24% (dane za maj).
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!