Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Światowy rynek mleka (I-III 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według Banku BGŻ, w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku przeważały wzrostowe tendencje...

Według Banku BGŻ, w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku przeważały wzrostowe tendencje cen większości artykułów mleczarskich. W marcu natomiast odnotowano ich niewielką redukcję.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W połowie marca bieżącego roku w portach Oceanii zaobserwowano największy spadek cen w obrębie pełnotłustego mleka w proszku – o ponad 3% względem końca lutego do 4600-5250 USD/tonę oraz mleka odtłuszczonego – o ponad 2% do 4500-5250 USD/tonę. Odwrotną tendencję odnotowano w przypadku masła, które podrożało o 1% do 4500-5050 USD/tonę. Natomiast przeciętna cena przetworów mleczarskich oscylowała na poziomie o 3% wyższym niż na początku bieżącego roku.
 
Jak do tej pory ceny w dość niewielkim stopniu reagowały na wzrosty podaży mleka obserwowane w krajach należących do głównych eksporterów. Według Rabobanku, w okresie od listopada 2013 roku do stycznia 2014 roku produkcja mleka ogółem w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii, Argentynie i Brazylii zwiększyła się o 3,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Zdaniem ekspertów, sam styczeń przyniósł 4,4-procentowy wzrost.
 
Na początku bieżącego roku największe zmiany zaobserwowano na rynku brazylijskim, gdzie produkcja mleka była o ponad 13% wyższa w relacji rocznej. Natomiast susza, która występuje w południowo-wschodniej części kraju, odpowiadającej za 40% produkcji, przełoży się prawdopodobnie na wyhamowanie tych tendencji. Z prognoz Rabobanku wynika, że w II półroczu 2014 roku wzrost podaży sięgnie już tylko 2% w relacji rocznej.
 
Podobna sytuacja ma miejsce w Unii Europejskiej. W styczniu bieżącego roku produkcja ukształtowała się bowiem na poziomie o 4,6% wyższym w relacji rocznej, a spowodowana była przez dobre warunki pogodowe przekładające się na obniżkę kosztów produkcji i rekordowo wysokie ceny skupu mleka. Z prognoz ekspertów wynika, że do końca pierwszego półrocza produkcja będzie o 4% wyższa r/r. Natomiast drugie półrocze 2014 roku przyniesie tzw. efekt bazy oraz wciąż obowiązujące ograniczenia kwotowe, co przyczyni się do wyhamowania dynamiki wzrostu podaży mleka.
 
Inaczej wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Wolumen produkcji przetworów mleczarskich w tym kraju w styczniu bieżącego roku był o 2,4% niższy r/r, ze względu na niskie temperatury oraz słabą jakość pasz w Środkowo-Zachodniej części USA. Niemniej, biorąc pod uwagę sprzyjające relacje cen do kosztów przyjmuje się, iż w II półroczu bieżącego roku produkcja mleka w USA będzie o około 3% wyższa (lub nawet więcej) niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Pijemy więcej wody – 112 litrów w ciągu roku
 • Pijemy więcej wody – 112 litrów w ciągu roku

  W ostatnich latach produkcja wody butelkowej w okresie letnim odnotowuje znaczący wzrost, co spowodowane jest głównie rosnącym popytem na rynku krajowym. Od 2013 do 2016 roku spożycie wody...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl