| Autor: redakcja6

Światowy rynek mleka (I-III 2014)

Według Banku BGŻ, w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku przeważały wzrostowe tendencje cen większości artykułów mleczarskich. W marcu natomiast odnotowano ich niewielką redukcję.

Światowy rynek mleka (I-III 2014)
W połowie marca bieżącego roku w portach Oceanii zaobserwowano największy spadek cen w obrębie pełnotłustego mleka w proszku – o ponad 3% względem końca lutego do 4600-5250 USD/tonę oraz mleka odtłuszczonego – o ponad 2% do 4500-5250 USD/tonę. Odwrotną tendencję odnotowano w przypadku masła, które podrożało o 1% do 4500-5050 USD/tonę. Natomiast przeciętna cena przetworów mleczarskich oscylowała na poziomie o 3% wyższym niż na początku bieżącego roku.
 
Jak do tej pory ceny w dość niewielkim stopniu reagowały na wzrosty podaży mleka obserwowane w krajach należących do głównych eksporterów. Według Rabobanku, w okresie od listopada 2013 roku do stycznia 2014 roku produkcja mleka ogółem w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii, Argentynie i Brazylii zwiększyła się o 3,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Zdaniem ekspertów, sam styczeń przyniósł 4,4-procentowy wzrost.
 
Na początku bieżącego roku największe zmiany zaobserwowano na rynku brazylijskim, gdzie produkcja mleka była o ponad 13% wyższa w relacji rocznej. Natomiast susza, która występuje w południowo-wschodniej części kraju, odpowiadającej za 40% produkcji, przełoży się prawdopodobnie na wyhamowanie tych tendencji. Z prognoz Rabobanku wynika, że w II półroczu 2014 roku wzrost podaży sięgnie już tylko 2% w relacji rocznej.
 
Podobna sytuacja ma miejsce w Unii Europejskiej. W styczniu bieżącego roku produkcja ukształtowała się bowiem na poziomie o 4,6% wyższym w relacji rocznej, a spowodowana była przez dobre warunki pogodowe przekładające się na obniżkę kosztów produkcji i rekordowo wysokie ceny skupu mleka. Z prognoz ekspertów wynika, że do końca pierwszego półrocza produkcja będzie o 4% wyższa r/r. Natomiast drugie półrocze 2014 roku przyniesie tzw. efekt bazy oraz wciąż obowiązujące ograniczenia kwotowe, co przyczyni się do wyhamowania dynamiki wzrostu podaży mleka.
 
Inaczej wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Wolumen produkcji przetworów mleczarskich w tym kraju w styczniu bieżącego roku był o 2,4% niższy r/r, ze względu na niskie temperatury oraz słabą jakość pasz w Środkowo-Zachodniej części USA. Niemniej, biorąc pod uwagę sprzyjające relacje cen do kosztów przyjmuje się, iż w II półroczu bieżącego roku produkcja mleka w USA będzie o około 3% wyższa (lub nawet więcej) niż w analogicznym okresie 2013 roku.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!