| Autor: redakcja1

Systematyczny spadek cen skupu mleka

Na rynku krajowym w I półroczu br. notowano systematyczną obniżkę cen skupu mleka, przy różnokierunkowych zmianach cen sprzedaży przetworów mlecznych i masła.

Systematyczny spadek cen skupu mleka
W lipcu cena skupu mleka zwiększyła się o 0,7% w porównaniu z miesiącem poprzednim do 129,38 zł/hl, ale była o 4,1% mniejsza niż w lipcu 2017 r.
 
W okresie siedmiu miesięcy br. poziom cen skupu wyniósł 132,8 zł/hl i był o 0,3% większy niż w porównywalnym okresie przed rokiem, na czym zaważył wzrost cen w I kwartale o 3,9%, pod wpływem bardzo dobrej koniunktury w II półroczu 2017 r.
 
W okresie kwiecień-lipiec ceny były o 2,1% niższe niż w analogicznym okresie ub.r., o czym zadecydowało pogorszenie koniunktury na globalnych rynkach oraz utrzymujące się duże zapasy interwencyjne mleka w proszku u krajowych producentów. Na zniżkę cen wpłynęły również duże dostawy mleka do przemysłu mleczarskiego, które w okresie maj-lipiec przekraczały 1 mld l miesięcznie.
 
W okresie styczeń-lipiec br. mleczarnie zakupiły w sumie 6,94 mld l mleka, a więc o 3,6% więcej niż w takim samym okresie 2017 r.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!