| Autor: redakcja1

Rynek wołowiny na świecie. Światowa produkcja wzrośnie do 68 mln ton

Jak wynika z prognoz FAO, w 2016 r. globalna produkcja mięsa wołowego ukształtuje się na poziomie 67,8 mln ton, czyli będzie zaledwie o 0,3% wyższa niż w 2015 r.

Rynek wołowiny na świecie. Światowa produkcja wzrośnie do 68 mln ton
Minimalna obniżka wytwórczości wołowiny odnosić się będzie krajów rozwijających się, gdzie skupionych jest 61% całej produkcji mięsa wołowego na świecie. Jak przewiduje FAO, w 2016 r. produkcja wołowiny w krajach rozwiniętych wzrośnie o 0,8%. W Ameryce Południowej jedne regiony produkcyjne borykają się z brakiem opadów deszczu inne cierpią z powodu gwałtownych ulew i powodzi.
 
Brazylia odczuwająca skutki suszy wyprodukuje w 2016 r. 9,3 mln ton wołowiny, czyli o 1,5% mniej niż rok wcześniej. Zwiększy się za to produkcja mięsa wołowego w Paragwaju i w Meksyku. W Argentynie wytwórczość tego gatunku mięsa obniży się o 2,2% do 2,7 mln ton. Spadków produkcji należy oczekiwać również w Chile, Kolumbii i w Ekwadorze. W Azji, wzrost produkcji zanotują kolejny raz Indie, spadnie ona w Korei Południowej oraz w Japonii. Stabilny poziom cen wołowiny w Chinach będzie zachęcał inwestorów do rozwijania produkcji, która w 2016 r. wzrośnie o 1,3%.
 
Według FAMMU/FAPA, poprawa warunków pogodowych w wielu regionach Afryki zaowocuje odbudową kondycji pastwisk, co w konsekwencji przełoży się na zwyżkę produkcji wołowiny w kilku krajach, jak: Burundi, Kenia, Rwanda oraz Uganda. Zwiększy się także produkcja tego gatunku mięsa w Egipcie, za sprawą rządowych programów kontrolującym zagrożenie pryszczycą oraz innym działaniom zmierzającym do rozwoju produkcji mięsa czerwonego. W Ameryce Północnej, w Stanach Zjednoczonych produkcja wołowiny osiągnie poziom 11,3 mln ton, tj. o prawie 5% wzrośnie niż przed rokiem. Zwyżka ta będzie wynikiem zwiększonej liczby żywca wołowego kierowanego do rzeźni oraz większej wadze ubijanych zwierząt.
 
W Kanadzie oczekiwany jest 1,4% wzrost produkcji mięsa wołowego do 1,1 mln ton, na co złoży się prawdopodobne zahamowanie długookresowego trendu redukcji stada bydła, trwającego od 1992 r. W Oceanii, w Australii produkcja wołowiny obniży się o 15% do około 2 mln ton. Spadek produkcji będzie wynikiem dalszego zmniejszenia się pogłowia bydła, z uwagi na wysoki poziom ubojów krów notowany w ostatnich dwóch latach.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: